کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب
[1397/05/20]

معرفی دو اثر تازه منتشر شده در تاریخ و فرهنگ آران و بیدگل  

 

آقا علی تشکری آرانی، فرزند میرزا محمّد و از نوادگان ملاغلامرضا آرانی، به سال 1299 شمسی در محله درب مسجد جامع آران (قاضی) تولّد یافت. وی که از خانواده متدیّن و مذهبی بود، به تحصیل علوم دینی اهتمام کامل ورزید؛ به همین منظور در محضر اساتید بزرگواری تلمّذ نمود و دوره‌های سطوح دروس حوزوی را به پایان رسانیده، به استخدام اداره فرهنگ وقت درآمد. او ضمن تدریس، به وعظ و ارشاد و اداره جلسات هفتگی قرائت و تجوید و تفسیر قرآن در آران اشتغال داشت.

در آخرین روز دی ماه سال 1363 شمسی برابر با 26 ربیع‌الثانی 1405 قمری در آران بر اثر ایست قلبی، دار فانی را وداع گفت و در مقبره خانوادگی آیت‌الله دربندی (خاندان همسر ایشان) واقع در جوار بقعه حضرت محمد هلال (ع) به خاک سپرده شد.

از ایشان، چند اثر قلمی به یادگار مانده که عبارتند از: کتاب ستارگان فروزان ( در شرح حال امامزادگان)، دیوان شعر و تاریخ آران و بیدگل.

کتاب ستارگان فروزان مجموعه‌ای است در شرح حال امامزادگان و محل نزول برکات که بعضی به اختصار و بعضی به تفصیل، شرح داده شده‌اند. این کتاب به اهتمام و تصحیح حبیب‌الله سلمانی آرانی، در 144 صفحه و در قطع رقعی با شمارگان 1000 جلد و با قیمت 6500 تومان، در سال 1396 توسط انتشارات اسوه به چاپ رسیده است.

کتاب دیگر ایشان، تاریخ آران و بیدگل، در ابتدا به شرح موقعیت جغرافیایی آران و بیدگل، اعم از سازمان‌های ادارای آران و بیدگل (بهداشت، آموزش و پرورش)، محله‌های آران و بیدگل، حسینیه‌ها، آب‌انبارها، مساجد، کتابخانه‌ها، مزارع و دشت‌ها، امامزادگان مدفون، مشاغل، راه‌ها، وجه تسمیه، سابقه آران و بیدگل در سیاحت‌نامه‌ها، بعضی سوانح و وقایع گذشته و نحوه اداره امور شهر در گذشته، .پرداخته است. سپس علما و شعرای گذشته این دیار را معرفی نموده و در ادامه، شرح حال چند نفر از رجال گذشته آن سرزمین را آورده است. این کتاب نیز به اهتمام و تصحیح حبیب‌الله سلمانی آرانی، در 136 صفحه و در قطع رقعی با شمارگان 1000 جلد و با قیمت 6500 تومان، در سال 1396 توسط انتشارات اسوه به چاپ رسیده است.

 

معرفی از: مهری خلیلی (کارشناس امور پژوهشی کتابخانه مجلس)

    بازدید:207
    یادداشت ها
    Parameter:300833!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار