دوشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۸ روز پیش


 
banner defult
منابع دیجیتال
انتشارات كتابخانه
کتاب بهارستان
پيام بهارستان
شرايط پذيرش مقالات
شماره اول و دوم
شماره سوم
شماره چهارم
شماره پنجم
شماره ششم
شماره هفتم
شماره هشتم
شماره نهم
شماره دهم
شماره يازدهم
شماره دوازدهم
شماره سيزدهم
شماره سيزدهم پزشکي
شماره چهاردهم
شماره چهاردهم جلد دو
شماره پانزدهم
شماره شانزدهم
شماره هفدهم
شماره هجدهم
شماره نوزدهم
شماره بيستم
ويژه‌نامه ماليه و اقتصاد
شماره بیست و یكم
شماره بيست و دوم
نامه بهارستان
اسناد‌ بهارستان
سند پژوهی بهارستان
مطبوعات قديمي
The Parliament's Library

شماره چهارم
يادداشت سردبير
مجموعه مقالات
 
 
يادداشت سردبير

شاید هیچ چیز به اندازه محدودیت «زمان» و «امکانات» برای نشر میراث علمی و  مقالات، انگیزة اصرار ما بر پرحجم
کردن این نشریه و منتشر کردن به موقع آن نباشد. همین که امسال بودجه کتابخانه ما نسبت به سال قبل، نه تنها فزوده نشده بلکه کاهش هم یافته، شاهدی بر این است که دست ما برای هر کار فرهنگی در این کتابخانه که قدیمی‌ترین کتابخانه از نوع مدرن آن در ایران است، باز نیست. شاید سال دیگر همین را هم  نتوانیم چاپ کنیم. بنابراین چاره‌ای جز این نداریم که هر آنچه را که قابل نشر می‌دانیم در یک شماره بگذاریم و منتشر کنیم؛ ولو این که هزار یا هزارودويست صفحه باشد.

یک نکته دیگر آن که در شماره جدید، تعداد رساله‌هایی که به صورت عکسی چاپ کرده‌ایم بیش از سه شماره پيشين است. ممکن است این تصور پدید آید که اینها بی‌دلیل بر حجم صفحات افزوده است. اما حقیقت آن است که این کار با انتخاب صورت گرفته و  دلایل خاص خود را برای ارائه تصاویر اصلی برخی از این رساله‌ها که خطی یا چاپ سربی و سنگی بوده، داشته و دارد. در واقع، انتشار آنها در همین شکل و قالب، مزایای خاص خود را دارد که بر اهل فن پوشیده نیست.

و سومین نکته آن که نشریه ما دنیای جدید و قدیم را به‌هم پیوند داده است. از این که یک‌باره مقاله‌ای دربارة تاریخچه فلان نظریه کلامی یا دانشمندی از قرون کهن سخن می گوید و همین مقاله در کنار معرفی فلان سند دوره قاجاری یا حتی سندی جالب از شاگردان کلاس‌های درس حاشیه ای دبیرستان دین و دانش در قم، می نشیند، بر همان اساس است که نخواستیم محدودیتی از نوع قدیم و جدید آن داشته‌باشیم. به عبارت دیگر، پیام بهارستان متعلق به كتابخانه‌ای است که خودش پیوند قدیم و جدید است. هم نسخه هزار ساله دارد و هم صد ساله بلکه کمتر. بنابراین همه چیز در آن یافت می‌شود. یک باغ پر از اشجار متنوع است و طبعا مجله آن یعنی همین پیام بهارستان، این تنوع را خواهد داشت.

در واقع با علم و اطلاع این ترکیب را به کار برده‌ایم. خوشبختانه همکاری با نشریه ما به خصوص از ناحیه برخی از
دوستان، مستمر شده است. خوشحالیم که‌ می‌توانیم آثار شماری از عزیزان پژوهشگر را در هر شماره داشته باشیم. ما قدر این اشخاص را می‌دانیم و آگاهیم که آنها هیچ انتخاب بی‌دلیلی درباره موضوع مورد بحث خود ندارند. راستش گاهی مقاله‌شان را حتی پیش از چاپ، دقیق هم نمی‌خوانیم چرا که به آنها اعتماد کافی داریم. در اینجا از این عزیزان و سایر دوستانی که پراکنده و نامنظم با ما همکاری دارند، سپاسگزاری می‌کنم و دوام همکاری آنان را با پیام بهارستان آرزومندم.

رسول جعفريان