دوشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۸ روز پیش


 
banner defult

در حاشیه حضور رئیس کتابخانه مجلس در شورای جهانی آرشیو از کتابخانه کتابخانه سن لورنزو اسکوریال اسپانیا بازدید به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، رئیس کتابخانه مجلس در حاشیه حضور در شورای جهانی آرشیو از کتابخانه سن لورنزو اسکوریال اسپانیا بازدید به عمل آورده و از نزدیک با بخش‌های مختلف این کتابخانه و از جمله گنیجنه نسخ خطی اسلامی آشنا شد.

در این دیدار که با همراهی رئیس کتابخانه سن لورنزو اسکوریال صورت گرفت، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف مجموعه کاخ اسکوریال در خصوص نحوه انتشار کتب نفیس و فاکسیمیله نسخ‌خطی اسلامی رایزنی‌های اولیه صورت گرفت.

در این دیدار طرفین تفاهم نمودند که با تبادل توافقنامه پیشنهادی در آینده نزدیک بتوانند به امضای تفاهم‌نامه نهایی برسند.

کتابخانه سن لورنزو به دلیل دارا بودن نسخ خطی ارزشمند، پس از کتابخانه ملی اسپانیا دومین کتابخانه مهم آن کشور محسوب می گردد. کتابخانه اسکوریال در مادرید اسپانیا به دستور فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا در فاصله سال‌های ۱۵۶۳ - ۱۵۸۴ بنا شد. در این کتابخانه برای نخستین بار قفسه‌بندی دیواری پدید آمد.

بزرگترین مجموعه منابع اسلامی در اسپانیا مجموعه های کتابخانه قصر اسکوریال در شمال مادرید است.اولین نسخه‌های خطی عربی از غرناطه (گرانادا)  به این قصر آورده شد. در حال حاضر نسخه‌های خطی این کتابخانه 12000 نسخه می‌باشد که اکثریت منشا مغربی دارد و به زبان کوفی پیوسته است و زمان کتابت آنها به قرن چهاردهم و پانزدهم میلادی برمی‌گردد.

IMG 1970

IMG 1987

IMG 1997

IMG 1999

IMG 2041