جمعه ۰۲ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۶ روز پیش


 
banner defult

اسناد عرایض دوره ششم مجلس شورای ملی فهرست‌نویسی و آماده نشر شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی مریم نیل‌قاز کارشناس مرکز اسناد کتابخانه با اعلام این خبر گفت: فهرست‌نویسی اسناد عرایض دوره ششم مجلس شورای ملی به پایان رسیده است و آماده نشر است.

وی گفت: مجلس ششم شورای ملی در 12 تیر ماه 1305 خورشدی افتتاح  شده است که دارای ویژگی‌های خاصی بوده که آن را از سایر دوره‌های قانون‌گذاری متمایز می‌نماید.

نیل‌قاز افزود: مجلس ششم در عصر دوم مشروطه و هم‌زمان با آغاز سلطنت پهلوی پا به عرصه ظهور گذاشت و از این نظر اولین مجلس در دوره پهلوی است.

وی تصریح کرد: حاصل کار این دوره قانون‌گذاری تصویب حدود دویست فقره قانون بود که قانون اجازه تأسیس بانک ملی، قانون اعزام محصل به اروپا و قانون تأسیس اداره پست و اسناد و املاک از جمله این قانون‌ها است.

کارشناس مرکز اسناد کتابخانه مجلس در ادامه گفت: همچنین قوانینی چون قانون تأسیس اداره سجل احوال، قانون ورزش اجباری در مدارس جدید، رسیدگی به لوایحی چون لایحه احداث راه‌آهن سراسری از دیگر قوانین دوره ششم مجلس شورای ملی است.

نیل‌قاز گفت: این اسناد در هفتاد و هشت کارتن جمع‌آوری شده است که بدون شک بررسی آنها با توجه به زمینه تاریخی شکل اسناد مزبور می‌تواند فضایی روشن از دوره مورد بحث را فراروی پژوهشگران قرار دهد.

نیل‌قاز در پایان خبر از آغاز فهرست‌نویسی اسناد عرایض دوره هفتم مجلس شورای ملی داد.