شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۶ روز پیش


 
banner defult

چهارمین شماره از دوره جدید نشریۀ علمی ـ ترویجی اسناد بهارستان در آستانه نشر قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلمی، روح‌الله طهمورثی دبیر اجرایی و سرویراستار نشریۀ اسناد بهارستان ضمن اعلام این خبر افزود: در این شماره، از قلم توانای پژوهشگران حوزۀ اسناد و پارلمان ازجمله علیرضا ملائی توانی، رحیم روحبخش، منصور نصیری طیّبی، نفیسه واعظ و ... در تدوین نشریه استفاده شده است.

وی همچنین اظهار داشت: بنا به نظر برخی اعضای هیئت تحریریۀ نشریه، در تدوین این شماره و شماره‌های آتی، از پژوهشگران بومی، در نگارش مقالات حوزۀ پارلمان و مسائل مربوط بهره‌مند خواهیم بود و مقالاتی نیز در همین راستا توسط پژوهشگران متخصص، نگارش یافته و یا در حال نگارش است و در هر شماره، خصوصاً در معرفی رجال و شخصیت‌های پارلمانی، مقالاتی از این پژوهشگران ارجمند که بالطبع به اسناد محلی و خانوادگی اشخاص مورد نظر دسترسی بیشتر، جامع‌تر و البته ساده‌تری دارند، به چاپ خواهد رسید؛ هم‌چنان که در همین شمارۀ حاضر، در معرّفی صولت‌الدوله قشقایی از نگاشتۀ جناب نصیری طیّبی، بهره‌مندیم.

وی هم‌چنین با اشاره به فراخوان دورۀ جدید نشریۀ اسناد بهارستان در پذیرش مقالات افزود: در حوزه‌های مختلف اسنادی مربوط به پارلمان که بسیاری از آن‌ها بین رشته‌ای به شمار می‌رود، اجمالاً عناوینی مطرح شده است و پژوهشگران حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، جامعه‌شناسی و ... می‌توانند با نگارش مقالات مربوط به پارلمان در ارتقاء هرچه بیشتر نشریه، نقش مؤثر و بدیعی داشته باشند و در این راستا منابع ارزشمند و منحصر به فرد کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی و مرکز اسناد آن را مورد استفاده قرار دهند.

وی در پایان فهرست عناوین مقالات منتشره در چهارمین شماره از دورۀ جدید اسناد بهارستان را به شرح ذیل اعلام نمود:

جغرافیای تاریخی ـ سیاسی میدان بهارستان و پیرامون آن/ امیرهوشنگ انوری، زهرا احمدی

ارتقاء جایگاه «نسوان» به «زنان» در قوانین انتخاباتی(1341ـ1331هـ.ش.)/ رحیم روح‌بخش

تأمّلی دربارۀ امتداد فعّالیت دورۀ دوم مجلس و انحلال آن/ علی­رضا ملاّئی‌توانی

زندگی سیاسی صولت‌­الدّوله قشقایی (1) (دوران مشروطیت)/ منصور نصیری‌طیّبی

متغیرهای اثرگذار بر رفتار پارلمانی مدرّس در قبال سیاست‌گذاری سکولاریستی دولت پهلوی اوّل/ نفیسه واعظ (شهرستانی)

کالبدشکافی کمیسیون عرایض در جامعۀ ایران؛ با نگاهی به کتابِ اسناد قم در دورۀ پهلوی اوّل(مجلس ششم تا دوازدهم ملّی)/ فریدون شیرین‌کام

اسناد پارلمانی انگلستان (9) (تبریز (1888 ـ 1887)) (Diplomatic And Consular Reports) (Tabriz (1887 -1888))/ مترجم: سیروان خسروزاده