یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult

کارگاه آموزشی آشنایی با خطوط قدیمه و دست‌خط‌های رجال تاریخی با تدریس محسن روستایی در کتابخانه مجلس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کارگاه آشنایی با خطوط قدیمه و دست‌خط‌های رجال تاریخ در واحد آموزش مرکز پژوهش کتابخانه مجلس با حضور علاقه‌مندان و سندپژوهان برگزار شد.

در این کارگاه محسن روستایی با اعلام اینکه خط‌شناسی از دوره صفویه پدید آمد گفت: معرفت خط از زمانی آغاز شد که افرادی به شبیه سازی خط اساتید پرداختند لذا عده‌ای به این فکر افتادند که معرفت خط را بیاموزند.

وی افزود: خط از ارزش‌های عظمی فرهنگی انسان است و انسان‌ها را به دو گروه دارای خط و فاقد خط تقسیم کرده‌اند و این نکته بیانگر ارزش و اهمیت خط است.

روستایی تصریح کرد: استفاده از خط باعث غلبه بر محدودیت‌های زمانی و مکانی شده و سیر پیشرفت خط از اشیایی اندیشه نگار تصویری به خط واژه‌ای و هجایی در نتیجه بررسی تاریخ خط ممکن می‌شود.

در این کارگاه روستایی گفت: در نگارش خط ظرایفی وجود دارد و اصطلاحاتی در فن خوشنویسی است که دانستن آن در بازشناسی خطوط و احیاناً تعیین دوره زمانی آن کمک فراوانی می کند.

روستایی در این کارگاه انواع خط‌های قلم شکسته بند، قلم تحریر، خط مسلسل، قلم گلزار، خط اوهل، خط ایغوری، خط ترقین، خط تنزیل و سایر خطوط را به همراه ارائه نمونه‌هایی از اسناد به خطوط مختلف را به حاضران آموخت.

این کارگاه آموزشی طی روزهای 18 و 19 آذر ماه در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی کتابخانه مجلس برگزار شد.