یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult

کارگاه مأخذشناسی در مطبوعات فارسی با تدریس کورش نوروزمرادی در کتابخانه مجلس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کارگاه مأخذشناسی در مطبوعات فارسی با حضور علاقه‌مندان و کارشناسان عرصه مطبوعات در در واحد آموزش مرکز پژوهش کتابخانه مجلس برگزار شد.

در این کارگاه که در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد،‌ نوروزمرادی گفت: در ابتدای امر باید مشخص کنیم مأخذشناسی و منبع‌شناسی چیست؟ مخاطب برای خواندن و مراجعه به مطبوعات به چه چیزهایی احتیاج دارد؟ به همین منظور لازم است اصطلاح‌یابی کنیم و اصطلاحات کلیدی عرصه مطبوعات را بشناسیم.

نوروزمرادی در ادامه ادوار مطبوعاتی ایران را معرفی کرد و گفت: دوره ناصری، دوره مظفری، دوره مشروطه، دوره پهلوی اول و دوره پهلوی دوم از ادوار مطبوعات ایران هستند.

وی در ادامه سخنان خود به مطبوعات محلی و نقش مهم آن در عرصه تاریخ پژوهی محلی اشاره کرد و گفت: زمانی که به خواهیم بدانیم شهری و محلی در گذشته به چه صورت بوده است، تنها می‌توان به مطبوعات محلی مراجعه کرد.

وی گفت: اینکه بدانیم اطلاعات کجاست و چگونه می‌توان به این اطلاعات دست پیدا کرد مطلب بسیار مهمی است، به این معنا که بدانیم مطبوعات کجا هستند و چگونه می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد.

نوروز مرادی در ادامه سخنان خود به معرفی افرادی که به نگارش تاریخ مطبوعات ایران دست یازیده‌اند، پرداخت.

وی همچینن فهرست‌های مهم مطبوعاتی را معرفی کرد.

نوروز مرادی در ادامه سخنان خود به معرفی مراکز مهم در کشور که دارای منابع مطبوعاتی ارزشمند هستند پرداخت و گفت: کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در این عرصه پیشتاز است چرا که بسیاری از منابعی که اساتید اهدا می‌کردند و همچنین مجموعه‌هایی که استاد ایرج افشار خریداری کرد در دانشگاه تهران نگهداری می‌شود. همچنین مجلات علمی و تنوع مجلات انگلیسی زبان در این کتابخانه در سطح بالایی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه مجلس و مطبوعات آن در ردیف دوم قرار دارد گفت: تاریخ مشروطه و هر آنچه مربوطه به مشروطیت و انقلاب مشروطیت می‌شود در کتابخانه مجلس می‌توان یافت، همچنین شب‌نامه‌های دوره مشروطه نیز در کتابخانه مجلس موجود است. مجلات عربی ارزشمندی که تا قبل از سال 1320 منتشر شده است نیز در کتابخانه مجلس موجود است.

نوروزمرادی در ادامه شیوه‌های دستیابی به اطلاعات در مخازن را شرح و تفسیر کرد.

شایان ذکر است در کارگاه عصر که به صورت علمی در کتابخانه ایران‌شناسی مجلس برگزار شد، نوروزمرادی از نزدیک حاضران در کارگاه را با منابع اصلی مطبوعات و روزنامه‌ها و مجلات قدیمی آشنا شد.

این کارگاه آموزشی روز 24 آذر ماه در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی کتابخانه مجلس برگزار شد.

نوروزمرادی