یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult
  • بازدید 1482 بار
یکشنبه, 21 دی 1393 ساعت 17:29
«دو انقلاب بالنده در تحریم»/ 1

دکتر محمد رجبی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی- انقلاب کوبا متعلق به تمام مردم آزاده جهان است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نمایشگاه عکسی به مناسبت پنجاه و ششمین سالگرد انقلاب کوبا و سی و پنجمین سالگرد برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین کوبا و جمهوری اسلامی ایران با عنوان «دو انقلاب بالنده در تحریم» در کتابخانه مجلس برگزار شد.

ضمن آرزوی موفقیت و سلامتی برای مردم کوبا اظهار داشت: همه مردم انقلابی جهان افتخار می‌کنند به انقلابی که در گلوگاه آمریکا اتفاق افتاد و این انقلاب با درایت بیش از نیم قرن دوام آورد که این درس بزرگی برای تمام ملت‌های تحت ستم قرار گرفته در جهان است.

وی افزود: همه مردم انقلابی و آزاد جهان به انقلاب کوبا که در گلوگاه آمریکا اتفاق افتاد افتخار می‌کنند، زیرا این انقلاب با پایمردی، درایت و روحیه نیرومند بیش از نیم قرن است که دوام پیدا کرده و درس بزرگی به تمام ملت‌های ستمدیده جهان است.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که باید ببینیم پیروزی این انقلاب چگونه رقم خورد. همچنین دیدیم که این انقلاب با تمام سختی‌هایش توانست با حمایت مردمی به پیروزی رسیده و یک دفاع جانانه را رقم بزند.

رجبی تصریح کرد: انقلاب کوبا در 56 سال پیش شور فراوانی را بین مردم ایران برای انقلاب برانگیخت و به آنها فهماند که می‌توان در برابر استکبار آمریکا به مبارزه برخاست. همچنین اعتراف اوباما مبنی بر شکست در مقابل مقاومت‌های مردم کوبا درس بزرگی برای تمام ملت‌ها دارد.

وی با اشاره به مردمی‌ بودن انقلاب کوبا گفت: نظام کوبا نظامی مردمی است و شوراهای مردمی در هر بخشی وظیفه نگهداری و مدیریت جریانات کشور را برعهده دارند.

 رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تلاش ما در جریان ملی شدن صنعت نفت منجر به این شد که این صنعت ملی شود، ولی با کودتای آمریکایی این تلاش ما از دست رفت، ولی انقلاب کوبا و فیدل‌ کاسترو ثابت کردند که می‌توان آمریکا را شکست داد.

وی اضافه کرد: برخی تصور می‌کردند با توجه به ارتباطی که کوبا با شوروی سابق داشت در نتیجه به فروپاشی شوروی کوبا نیز تزلزل پیدا می‌کند، اما این کشور نشان داد که ریشه‌دارتر از آن است که بخواهد با فروپاشی شوروی سابق متزلزل شود.
 
رئیس کتابخانه موزه و اسناد رسمی مجلس شورای اسلامی ایران تأکید کرد: با توجه به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر رسیدن به اقتصاد مقاومتی می‌توانیم کوبا را سرمشقی در این زمینه قرار دهیم، چرا این کشور بدون داشتن نفت و قرارگیری گلوگاه آمریکا به اقتصاد مقاومتی دست پیدا کرده است.
 
وی خاطرنشان کرد: تجربه کوبا شباهت زیادی با آن کاری دارد که ما امروز داریم، همچنین کشورهای بسیار آفریقایی استقلال خود را مدیون کوبا هستند و امروز می‌بینیم که کارشناسان کوبایی مشغول ارائه خدمات در کشورهای دیگر هستند.

وی تاکید کرد: تجربه بزرگ کوبا برای جمهوری اسلامی ایران رهاورد بزرگی است و این نمایشگاه روندی از تشابه هر دو انقلاب می‌باشد.

رجبی اظهار داشت: تجربه کوبا شباهت زیادی با حرکت فعلی ایران دارد و آفریقا هم نیازمند این تجربه است.

رجبی در پایان خاطرنشان کرد: ارتباط هر چه بیشتر ایران و کوبا و همکاری‌های آنها به نفع هر دو طرف و جهان خواهد بود.