یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult

سخنان سفیر کوبا در ایران، آقای ولادیمیر آندرس گنزالس کسادا در افتتاحیه نمایشگاه عکس دو انقلاب بالنده در تحریم.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نمایشگاه عکسی به مناسبت پنجاه و ششمین سالگرد انقلاب کوبا و سی و پنجمین سالگرد برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین کوبا و جمهوری اسلامی ایران با عنوان «دو انقلاب بالنده در تحریم» در کتابخانه مجلس برگزار شد.

سفیر کوبا در ایران در این همایش گفت: برای ما افتخار بزرگیست که در عصر امروز بتوانیم نمایشگاه عکسی که به مناسبت 56 امین سالگرد پیروزی انقلاب کوبا و 35 امین سالگرد برقراری مجدد روابط دیپلماتیک مابین کوبا و ایران، که با تلاش مشترک سفارت ما و کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برقرار گردیده است را افتتاح کنیم.

وی گفت: عکس‌های ما بیانگر مهم‌ترین لحظات انقلاب کوبا، از پیروزی آن در سال 1959، که با عبور از اولین سال‌های رویداد انقلاب و اقدامات اتخاذ شده توسط شخصیت محبوب در همان زمان می‌باشد، تجاوز به خلیج خوک‌ها در آوریل 1961 که منجر به اولین شکست بزرگ امپریالیسم آمریکا در نیمکره غربی گردیده، مشارکت رهبران انقلابی در تظاهرات مردمی و برنامه‌های تولیدی، تا مهم‌ترین دستاوردهای کشور ما در زمینه‌های آموزش، بهداشت و علوم می‌باشد.

ولادیمیر آندرس گنزالس کسادا در ادامه تصریح کرد: در این نمایشگاه نمی‌توان از نشان دادن نمونه‌هایی از اینترناسیونالیسم، به عنوان مشارکت کوبا در مبارزه برای استقلال آنگولا، حمایت بی قید و شرط از مردم فلسطین یا نمونه‌های همبستگی سخاوتمندانه از انقلاب ما از طرف ملت‌ها و رهبران در سطح جهانی و به ویژه مردان فوق‌العاده‌ای مانند سالوادور آلنده، نلسون ماندلا و هوگو چاوز صرف‌نظر کرد.

وی گفت: به عنوان نقطه اوجی در مسیر پیروزی، عکس پنج قهرمان ضد تروریستی کوبایی با رئیس جمهور، کاسترو نیز به چشم می‌خورد.

سفیر کوبا افزود: بخش ویژه نمایشگاه به برخی از برجسته‌ترین لحظات در روابط دو جانبه بین کوبا و ایران در موضوعات مختلف اختصاص داده شده است. از میان همه بیشترین عکس نمادین به سفر رسمی رهبر تاریخی انقلاب کوبا، فرمانده کل فیدل کاسترو که در ماه می 2001 به تهران انجام گرفت، که در آن مناسبت وی توسط رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله خامنه‌ای، ‌پذیرفته شد.

وی گفت: آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند که ملت ایران با در نظر گرفتن ارزش اصول اسلامی، با ملت کوبا برای مقاومت در برابر رفتار قدل مآبانه آمریکا، احساس همبستگی می‌کند. به نوبه خود فیدل ابراز شادی صادقانه خود را از بودن در ایران ابراز نمود، کشوری که مهم و الهی است. وی همچنین گفت که ایران در مرکز معنویت جهان امروز قرار دارد و سخنان مقام معظم رهبری درباره اسلام و ارزش‌های دینی، او را عمیقاً‌تحت تأثیر قرار داد.

وی در پایان گفت: امیدواریم که این نمایشگاه ادای احترامی به دو نقطه عطفی که در تاریخ بشریت یعنی انقلاب کوبا در پنجاه و ششمین سالگردش و انقلاب اسلامی در سی و پنجمین سالگردش، که در مکان‌های مختلف و دور از هم در جهان بوجود آمده، و پیشنهاد اصل دفاع از آزادی و عدالت را داده‌اند باشد. ما همچنین قصد داریم که یادی از 35 امین سالگرد برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین کوبا و ایران نماییم.