یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult

سومین کارگاه از دوره آشنایی با فنون تاریخ در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به  آموزش مهرشناسی و مهرخوانی اختصاص داشت که برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کارگاه آموزشی مهرشناسی و مهر خوانی با تدریس محسن روستایی طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه 23 و 24 دی ماه با حضور علاقه‌مندان و سندپژوهان از سوی مرکز آموزش کتابخانه برگزار شد.

در این کارگاه دو روزه محسن روستایی با ارائه مقدماتی از مهرشناسی گفت: مهر وسیله‌ای که نام یا شکل خاصی به صورت معکوس روی آن حک و هنگام زدن بر روی لوح یا صفحه، نقشی درست از خود به جا می‌گذارد.

وی افزود: مهر از نادرترین دستاوردهای انسانی است که در احراز هویت و اعتباربخشی اسناد معتبر بوده و در واقع مهم‌ترین رکن فرمان، حکم و سند است.

روستایی در ادامه تصریح کرد: هر چه طبقات اجتماعی بالاتر بوده سجع‌های مهرها نیز هنری‌تر و زیباتر است.

وی با اشاره با کارکردهای مهر در تاریخ گفت: مهر در کل تاریخ جهان سه کارکرد اساسی داشته است، یکی اطمینان از سر به مهر بودن،‌ دوم تأیید مالکیت و سومین کارکرد هم جنبه قانونی و رسمیت بخشیدن به سند.

وی گفت: مهرها در سه دسته نوشتاری، تصویری و ترکیبی تقسیم بندی می‌شوند و بیشترین خطی که در مهرها به کار رفته است خط نستعلیق است.

روستایی همچنین سجع مهر شخصیت‌های معروف و رجال تاریخی را معرفی و با ارائه نمونه‌هایی از مهرهای موجود در اسناد حاضران را با انواع نوشته‌های مهرها آشنا کرد.

این کارگاه آموزشی طی روزهای 23 و 24 دی ماه ماه در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی کتابخانه مجلس از سوی مرکز آموزش معاونت پژوهشی برگزار شد.