یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult

چهارمین کارگاه از دوره آشنایی با فنون تاریخ در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به سیاق مقدماتی یک اختصاص داشت که برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کارگاه آموزشی سیاق مقدماتی یک با تدریس محسن روستایی طی روزهای دوشنبه و سه شنبه 6 و 7 بهمن ماه با حضور علاقه‌مندان و سندپژوهان از سوی مرکز آموزش کتابخانه برگزار شد.

در این کلاس محسن روستایی با ارائه گزارشی از تاریخچه خط سیاق گفت: خط سیاق کشف ایرانی‌ها است ولی الفبای آن به زبان عربی است و توسط عثمانی‌ها رواج پیدا کرد.

روستایی افزود: خط سیاق ایرانی و عثمانی تفاوت‌هایی دارد و یکی از این‌ تفاوت‌ها آن است که خط سیاق در ایران تابع خط غالب بر زمان بوده است ولی در عثمانی هر پنج سال یک مرتبه الفبای خط سیاق تغییر می کرده است.

وی تصریح کرد: خط سیاق خطی برای محاسبات دیوانی بوده است که در گذشته توسط بازرگانان و منشیان به کار برده می‌شد و امکان تقلب و دستبرد در آن وجود نداشته است.

روستایی همچنین با برشمردن ویژگی‌های خط سیاق گفت: سیاق برخلاف دیگر خط‌های ریاضی از راست به چپ نوشته می‌شود و در آن صفر وجود ندارد.

این کارگاه آموزشی طی روزهای دوشنبه و سه شنبه 6 و 7 بهمن ماه در ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی کتابخانه مجلس از سوی مرکز آموزش معاونت پژوهشی برگزار شد.

برای اطلاع از آخرین اخبار دوره‌های آموزشی کتابخانه مجلس اینجا کلیک کنید.