شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۶ روز پیش


 
banner defult

فعالیت‌های مربوط به سازماندهی، شناسایی و فهرست‌نویسی اسناد انتخابات مجلس شورای ملی به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی دکتر علی ططری مدیر مرکز اسناد مجلس از اتمام کار سازماندهی، شناسایی و فهرست­نویسی اسناد انتخابات مجلس شورای ملی خبر داد.

وی گفت: اسناد انتخابات در پژوهش­های پارلمانی بسیار اهمیت دارند و به ویژه آنکه انتخابات را مهم‌ترین مسیر رسیدن به دموکراسی و حکومت قانون می‌‌توان به شمار آورد و ما در آرشیو مجلس برنامه­‌ریزی مناسبی را طی پنج سال گذشته برای سازماندهی و اطلاع رسانی اسناد انتخابات آغاز کردیم که خوشبختانه امروز شاهد به ثمر نشستن بخشی از این تلاش ها هستیم.

ططری گفت: بدون شک یکی از مجموعه اسناد بی نظیر که در آرشیو اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی وجود دارد اسناد انتخابات است، که در کنار اسناد مهمی چون اسناد عرایض، کمیسیون‌ها، اسناد قوانین، طرح‌ها و لوایح در زمرۀ مهمترین آنها به شمار می‌رود و ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از زوایای مبهم و پنهان انتخابات مجالس شورای ملی را در طی یکصد و هشت سال اخیر که مصادف با تاسیس پارلمان و تاریخ دموکراسی در ایران است را هویدا می‌سازد.

مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر این اسناد از اهمیت مضاعفی برخوردار است به طوری که تاکنون دست نخورده و سر به مهر بوده و این نخستین باری است که اطلاعات آن به صورت کامل در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد.

ططری در پایان بیان داشت: همزمان با فهرست نویسی این اسناد که بالغ بر 1950 کارتن و در حقیقت حوزه انتخابیه می شود، کار چکیده نویسی و فیش برداری آن برای انتشار به صورت  کتاب انجام پذیرفت و در طی چند ماه آینده تمام اطلاعات اسناد انتخابات مجلس شورای ملی هم در پایگاه اطلاعاتی کتابخانه مجلس قابل بازیابی و جستجو است و همچنین فهرست این اسناد به صورت کتاب در دسترس علاقمندان و پژوهشگران قرار خواهد گرفت.