جمعه ۰۲ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۶ روز پیش


 
banner defult

سازماندهی اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس مؤسسان در کتابخانه مجلس به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، ندا شهماری مسئول واحد فراهم آوری مرکز اسناد کتابخانه با اعلام این خبر گفت: سازماندهی، تفکیک، عنوان بندی و شماره گذاری اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس مؤسسان اول و دوم در واحد فراهم آوری مرکز اسناد انجام پذیرفته، به نحوی که هرکدام از اعتبارنامه‌ها دارای کد و شماره مخصوص شده و کلیه اعتبارنامه‌ها بر اساس نام خانوادگی هر نماینده انسجام یافته است.

وی افزود: از این پس، جستجو و بازیابی اسناد مجلس مؤسسان به سهولت انجام می‌پذیرد و مراجعین محترم می‌توانند از اطلاعات نمایندگان استفاده نمایند.

مسئول واحد فراهم آوری کتابخانه مجلس در ادامه گفت: تاکنون مراجعین و پژوهشگران بسیاری برای دریافت اعتبارنامه‌های نمایندگان مجلس مؤسسان به کتابخانه مراجعه می‌نمودند، ولی به دلیل عدم سازماندهی این اسناد، امکان پاسخگویی به این قبیل از مراجعین وجود نداشت. اما در حال حاضر مرکز اسناد کتابخانه آماده پاسخ‌گویی و راهنمایی محققان و پژوهشگران در این زمینه بوده و می‌تواند اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران را در اختیار آنها قرار دهد.

شهماری گفت: مجلس مؤسسان، مجلسی است که در مواقعی خاص و برای تغییر و تجدید نظر در برخی از مواد قانون اساسی مشروطه تشکیل می‌شد که نخستین مجلس مؤسسان در ایران در سال 1304 ه.ش جهت تغییر اصول 36 و 37 و 38 متمم قانون اساسی وقت تشکیل شد.

وی تصریح کرد:‌تعداد نمایندگان مجلس مؤسسان به اندازه دو برابر مجموع نمایندگان مجلس شورای ملی در نظر گرفته شده بود که از همان ابتدا، حدود ۲۴۱ نفر به منظور گشایش مجلس مؤسسان انتخاب شدند.

ندا شهماری در ادامه گفت: در مجموع تعداد 535 عدد اعتبارنامه از مجلس مؤسسان در آرشیو مرکز اسناد کتابخانه مجلس موجود است که تعداد 272 اعتبارنامه مربوط به نمایندگان مجلس مؤسسان اول و تعداد 263 اعتبارنامه متعلق به نمایندگان مجلس مؤسسان دوم می‌باشد.