دوشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۸ روز پیش


 
banner defult

کاظم آل‌رضا امیری:‌ در پیام بهارستان تلاشمان بر آن است که با تبیین دقیق مفهوم و مصادیق متن پژوهی، مقالات پیام بهارستان را هرچه بیشتر به تخصصی‌تر شدن در حوزه متن‌پژوهی سوق دهیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، فصل‌نامه پیام بهارستان، از قدیمی ترین نشریات کتابخانه مجلس است که در حوزه تصحیح، نقد و معرفی متون، منتشر می‌شود.

خط مشی این نشریه بر آن بوده است تا با انتشار اوراقی از متونِ و نسخ خطی نویافته و پراکنده در مخازنِ کتابخانه‌ها و آرشیوهای مهم داخل و خارج از کشور، به‌ویژه منابع موجود در کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، منابع و اطلاعات خام و اصیل را برای اهل پژوهش فراهم نماید. به همین مناسبت با کاظم آل‌رضا امیری سردبیر فصلنامه پیام بهارستان گفتگویی داشته ایم که در اینجا می خوانید:

آقای آل رضا با تغییر مدیریت‌ها، آیا در رویکردهای پیام هم تغییری ایجاد خواهد شد؟

گرچه در برخی موارد و مواضع، با تغییر مدیریت‌ها، بنیان فعالیت‌های پیشین به یکباره دچار تزلزل یا توقف می‌گردد، اما خوشبختانه فصلنامه پیام بهارستان به عنوان قدیمی‌ترین و پرمخاطب‌ترین نشریه کتابخانه مجلس شورای اسلامی، همواره در مسیر ارتقای شکلی و محتوائی حرکت کرده و می‌کند و این حاصل نشد مگر با اقبال پژوهشگران به ارائه مقالات وزین‌تر و نیز اهتمام مدیران محترم سابق و لایق کتابخانه مجلس و بویژه هیات امنای محترم کتابخانه، هیأت تحریریه قوی و همکاران دفتر نشریه پیام بهارستان.

 

پیام بهارستان با کاهش محسوس مقالات در دو سال اخیر روبرو شد، دلیل آن چه بود؟ آیا این روش ادامه خواهد داشت؟

پیام بهارستان در آغاز، نقش متولی تربیت نسل جدیدی از نویسندگان و مؤلفان در حوزه‌های مختلف علوم انسانی به‌ویژه آثار تراثی را ایفا می‌کرد و بیشتر نویسندگان آن، از دانشجویان دانشگاه و طلاب حوزه‌های علمیه بودند. به هر حال در پیام هدف آن بود تا کمبود پژوهش و پژوهشگر در زمینه مذکور را جبران نموده و رکود مقالات در این عرصه را برطرف نماید، که البته در این امر موفق بود. اینک با گذر از آن مرحله، با شمار فزاینده محققان جوان که به پژوهشگرانی توانمند بدل شده‌اند و مقالاتی غنی‌تر و بکرتر تولید می‌کنند، مواجه‌هستیم، لذا اگر از حجم مقالات کاسته شده، به غنا و ارزش‌های محتوائی  آن افزوده شده است.

 

برای اطلاع علاقه مندان بفرمایید که دریافت مقالات چگونه خواهد بود؟ و در چه حوزه‌هایی؟

نحوه دریافت مقاله، همچون گذشته به صورت حضوری و یا از طریق ایمیل است و در صفحه داخلی جلد (در همه شماره‌های پیام)، به‌طور دقیق به ویژگی‌های شکلی نوشتن مقاله و نحوه ارجاع، تنظیم پاورقی، منابع و فرمت‌های متنی و عکسی اشاره شده است.  اما در این باره که چه مقالاتی و در چه حوزه‌هایی پذیرفته می‌شود و یا به‌عبارتی دیگر، چارت موضوعی مقالات چیست؟، عرض می‌کنم: فصلنامه پیام بهارستان، همان‌گونه که در ذیل لِگوی روی جلد و نیز در صفحه عنوان نشریه آمده‌است، فصلنامه متن‌پژوهی است؛ بدین معنا که در حوزه‌های مختلف ادبی، تاریخی،کلامی، علوم قرآن و حدیث، عرفان، سفرنامه‌ها، کتابشناسی، تصحیح رسائل و ... که بیشترین آنها آثار تراثی به‌جای مانده از گذشته است، به متن‌پژوهی، تحلیل محتوا، نقد متن، تطبیق و انطباق با متون دیگر، شرح و توصیف، معرفی و یا تصحیح متن می‌پردازد که همه فرایندهای مذکور باید، به ارائه متن یا مطلبی نویافته و یا استنباط و استنتاج سخنی ناگفته و گفتمانی جدید منجر ‌شود، که به نوبه خود به ارتقای پژهش‌های بنیادی، کاربردی و مسأله محور در سطح کشور کمک می‌کند.

 

پیام بهارستان قدیمی‌ترین مجله کتابخانه مجلس است که خدا را شکر همچنان پابرجاست، چه برنامه‌هایی برای آینده این مجله پیش‌بینی کرده‌اید؟ چه راهکارهایی اندیشیده‌اید که این مجله پرقدرت و با محتوای مناسب همچنان منتشر شود؟

همان‌طور که فرمودید، پیام بهارستان قدیمی‌ترین نشریه کتابخانه مجلس و علاوه بر آن، پرمخاطب‌ترین و پرفروش‌ترین مجله کتابخانه نیز است. در زمینه راهکارها و برنامه‌های اندیشه‌شده برای غنابخشی هر بیشتر به مقالات، انشاءالله درصدد هستیم که در شماره‌های آتی، با ارائه مقالاتی، با تبیین دقیق مفهوم و مصادیق متن پژوهی، مقالات را هرچه بیشتر به تخصصی‌تر شدن در حوزه متن‌پژوهی سوق دهیم، چرا که مبحث متن‌پژوهی علاوه بر آن که به لحاظاتی، ریشه‌ای تاریخی و کهن دارد، اما در حوزه ادبی و تحلیل محتوا، مبحثی نو در جهان معاصر است که بسیار جا برای کار دارد. پس از آن در ارزیابی و داوری مقالات، مداقّه بیشتر خواهد شد و نیز – گر چه پیام بهارستان ،یک نشریه علمی‌پژوهشی نیست و دفتر نشریه نیز به‌دلایل مستدل از جمله کلیشه‌ای شدن مقالات، قصد علمی‌پژوهشی شدن ندارد- سعی خواهد شد که به استانداردها و معیارهای مفید یک نشریه علمی پژوهشی نزدیک شود.

 

در پیام بهارستان گروهی تحت عنوان هیأت تحریریه فعالیت می‌نمایند که در صفحه شناسنامه مجله هم مشخصات آنان آمده است. وظیفه این گروه چیست و چه نقشی در پیام دارند؟ 

اعضای محترم هیأت تحریریه پیام، از پژوهشگران شناخته‌شده کشور، مؤلفان و اساتید دانشگاه هستند که کار داوری مقالات رسیده به دفتر نشریه را بر عهده دارند و بر اساس نظرات کارشناسی آنان، یک مقاله ردّ یا پذیرفته می‌شود.

 

برای رفع انتقادات به پیام بهارستان چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

گرچه هرچند سال یکبار به‌دلیل تغییرات مدیریتی در کتابخانه، نشریه پیام بخشی از مخاطبان خود را از دست می دهد، ولی به‌جهت استمرار سنّت حسنه نخستین و ارتقای کیفی و غنای محتوائی مقالات و تغییرات شکلی متناسب (مانند برخورداری از هیأت تحریریه متخصص و قوی، بخش‌بندی موضوعی مقالات، آوردن چکیده مقاله و کلیدواژه در آغاز هر مقاله، نتیجه‌گیری در پایان هر مقاله و آمدن چکیده همه مقالات و صفحه عنوان به انگلیسی در آخر مجله) که منجر به وزین‌ترشدن هر شماره از مجله نسبت به شماره قبل شده‌، همه و همه دست به دست هم داده تا علاوه بر جذب مخاطبان و نویسندگان جدید، بخش اعظم محققان پیشین نیز ، اقبال را به ادبار ترجیح دهند.

درخواست‌ صادقانه ما از همه پژوهشگران و مخاطبان پیام بهارستان این است که پیشنهادها و انتقادهای خویش را به هر وسیله ممکن به ما برسانند و چنانچه در رسانه‌ها و یا فضای مجازی و سایت‌ها با چنین مواردی مواجه شدند، ما را مطلع نمایند، چرا که برای ترمیم کاستی‌ها، برطرف‌کردن ضعف‌ها و ارتقای کیفی و ساختاری این نشریه، به شدّت به کمک این عزیزان نیازمندیم.