شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۶ روز پیش


 
banner defult

علی پویان‌مهر- دیجیتال سازی اسناد مجلس از ضروری‌ترین کارهایی است که باید در دستور کار کتابخانه مجلس قرار گیرد.

بخش مرکز اسناد کتابخانه‌ی مجلس با در اختیار داشتن آرشیو بی‌همتایی شامل بیش از چهارده میلیون برگ از اسناد مربوط به 24 دوره‌ی مجلس شورای ملی و هفت دوره‌ی مجلس سنا، اسناد روند انتخابات کل کشور، اسناد مجلس موسسان، اسناد اتحادیه بین‌المجالس و اسناد کمیسیون‌های مختلف مجلس تنها مرکز غنی اسناد پارلمانی کشور، معرفِ تاریخ قانونگذاری، سیر تصویب قوانین و تحولات قوه‌ی مقننه در ادوار مختلف و روایتگری صادق و بی‌غرض از تعاملات مردم با نمایندگان خویش است که به لحاظ پژوهش‌های جامعه‌شناختی و تحقیقات اجتماعی بسیار مهم و ارزنده محسوب می‌شود.

این اسناد که همگی فهرست‌نویسی شده، هم اکنون در مخزن بخش اسناد کتابخانه نگهداری می‌شود و مراجعین با مراجعه حضوری یا ایمیل می‌توانند به اسناد موردنیاز خود دست یابند. اسکن و دیجیتال سازی اسناد، گام موثری در ارائه خدمات سریع‌تر و آسان‌تر به کاربران است که این امر را با علی پویان‌مهر مسئول مخزن اسناد کتابخانه مجلس در میان گذاشته و گفتگویی داشته‌ایم که اینجا می‌خوانید:


آقای پویان‌مهر سرویس‌دهی منابع اسنادی به مراجعین در کتابخانه مجلس چگونه است؟

بخش عمده مراجعین مرکز اسناد کتابخانه مجلس پژوهشگران، محققین و دانشجویان حوزه تاریخ، اسناد و مدارک آرشیوی، علوم اجتماعی و سایر رشته‌های علوم انسانی هستند که معمولاً با مراجعه به کتابخانه و بخش اسناد بعد از راهنمایی‌های لازم جهت جستجو در نرم افزار‌های کتابخانه‌ای و رؤیت رکورد‌های موجود برای هر موضوع، اقدام به انتخاب اسناد موردنیاز خود می‌‌نمایند. سپس با ارائه اسناد درخواستی و بعد از تأیید مدیریت مرکز اسناد، این اسناد اسکن شده و در کمترین زمان ممکن در دسترس آنها قرار می‌گیرد. همچنین اسنادی که از قبل اسکن شده، همان لحظه در اختیار مراجعه کننده قرار می‌گیرد


آیا هر نوع سندی و هر تعدادی که مراجعین احتیاج داشته باشند در دسترس آنان قرار می‌گیرد؟

در مرکز اسناد کتابخانه مجلس معمولاً محدودیتی در دسترسی به اسناد وجود ندارد و مراجعین آزاد هستند همه مواردی را که درخواست داده‌اند تحویل بگیرند؛ مگر مواردی که جنبه حقوقی داشته و یا مربوط به اشخاص دیگری است که قابل دسترس نیست.


سرویس‌دهی به مراجعین خارج از محدوده کتابخانه چگونه است؟ اگر کاربری به سندی احتیاج داشته باشد چگونه می‌تواند به تصویر سند خود دست یابد؟

مخزن اسناد علاوه بر سرویس‌دهی به مراجعینی که به صورت حضوری به کتابخانه مراجعه می‌نمایند، به اشخاص حقیقی یا حقوقی که به دلایل مختلف نمی‌توانند مراجعه حضوری داشته باشند، هم سرویس‌دهی دارد. به این شکل که مراجعین می‌توانند با مراجعه به سایت کتابخانه مجلس (ical.ir) و انتخاب اسناد مورد نیاز خود با ثبت شماره بازیابی و عنوان اسناد و به پیوست آن معرفی‌نامه از ادارات و مؤسسات پژوهشی و یا درخواست شخصی خود را به ایمیل مرکز اسناد به آدرس آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید  ارسال نموده و بعد از تأیید مدیریت مرکز، کار اسکن آنها انجام و از طریق ایمیل برایشان ارسال می‌گردد.


آیا منابع اسکن شده در وب‌سایت کتابخانه موجود است؟

اسناد اسکن شده در بخش دیجیتال هنوز در حال آماده سازی قرار دارد و به سایت منتقل نشده و از طریق وب قابل دسترس نیست.


چرا علی‌رغم قرار گرفتن همه تصاویر نسخ خطی در وب‌سایت کتابخانه مجلس این امر در خصوص اسناد هنوز اتفاق نیفتاده است؟

باتوجه به اینکه حدود چهارده میلیون برگ سند در مرکز اسناد وجود دارد، مسلماً اسکن آن به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. اسناد برخلاف کتاب یا نسخ خطی به صورت تک برگ است، لذا نیاز به توجه و دقت بیشتری هنگام اسکن دارد. از همین روی زمان بیشتری برای اسکن کامل اسناد لازم است؛ که البته همکاران کتابخانه در بخش فناوری اطلاعات و دیجیتال‌سازی با نهایت دقت مشغول اسکن و اکسل روزانه اسناد هستند

توجه داشته باشید نسخ خطی چند سال قبل، طی یک پروژه عظیم تقریباً شبانه روزی توسط همکاران اسکن شد، که بعد از آماده سازی در وب‌سایت کتابخانه قرار گرفت؛ ولی اسکن اسناد موجود در مخزن کامل نشده و زمان‌بر است. حدوداً شاید 25 درصد اسناد اسکن شده و باقی درحال اسکن است.

 

سخن پایانی؟

با توجه به اینکه در عصر انفجار اطلاعات قرار داریم و دست‌یابی به منابع تنها با یک کلیک در دنیای وب ممکن شده است، برای دسترسی هرچه سریع‌تر و بازیابی آسان‌تر لازم است بقیه اسناد موجود با اختصاص نیروی انسانی بیشتر هرچه سریع‌تر اسکن و در اختیار مراجعین قرار داده شود؛ همچنین بعد از اسکن سریعاً کار آماده سازی آن انجام و بر روی وب‌سایت کتابخانه قرار گیرد تا مراجعین در هر کجای کشور یا خارج از کشور بتوانند به آسانی و تنها با مراجعه به وب‌سایت کتابخانه به منابع اسنادی موردنیاز خود دست یابند.