شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۶ روز پیش


 
banner defult

آیین نکوداشت استاد منصور رستگار فسایی، پژوهشگر ، نویسنده، شاهنامه پژوه، حافظ شناس و چهره ماندگار ادبیات فارسی در محل مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، آیین نکوداشت استاد منصور رستگار فسایی، پژوهشگر، نویسنده، شاهنامه پژوه، حافظ شناس و چهره ماندگار ادبیات فارسی در محل مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد.
کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در آغاز مراسم به عنوان نخستین سخنران گفت: فرهنگ شبِ رمضان، مغتنم فرصتی است تا در فضایی مصفا و در ماه قرآن و میزبانی خداوندگار و زایش نور و میلاد مبارک امام حسن مجتبی(ع) گرد آییم و به تبجیل از یکی از آفریده‌های خوب خدا دست یازیم.
وی افزود: فرض است که به شکرانه این نعمت بیکران، پاس‌دار حضور گرمتان در این بزمگاه مهر و عشق باشم و معنای حضورتان را تجلی‌گاه نگاه مهربان خداوند به بنده‌ای بدانم که به سال 1317 متحلی گردید به زیور زندگی. همو که شهرت نیک‌نامی‌اش آوازه عام و خاص است. نیکدل نامور؛ استاد منصور رستگار فسایی که اندیشه نیک دارد، کین نمی‌جوید، قدر نمی‌شکند، آشتی می‌جوید، داد می‌طلبد، گوهر جسم و جان، بی‌بها نمی‌فروشد، آیین بزرگ‌منشی می‌داند و بلند پرواز و آزادوار، بی تقیّد در چنبر گذران روزگار، نگاهش را به سوی حکمت و فرزانگی راست می‌دارد و از این روست که در فصل فصل آثارش بر آن است تا بهی را بنمایاند و رستگاری را فرا راهمان بگشاید.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی اضافه کرد: سترگ آوازه نامی، که هرگز نتابد سر از راستی، دل بازبسته این مرز و بوم است و در آثارش آرمان گذشته را به عصر خود پیوند می‌زند و آرزوهای ملی زمانه خود را به تصویر می‌کشد از فردوسی تا سعدی از حافظ تا قاآنی، از فرصت الدوله تا حکمت و خانلری ،از فرزاد تا دامغانی، از اسطوره تا هویت‌شناسی ایرانی، از متن‌شناسی تا نظم و نثر فارسی،از ابن‌بلخی تا فارسنامه ناصری و ...، همه شرح دلددگی او بر این مرز وبوم است.
کمالی سروستانی افزود: امروز ایران زمین به همت نادره مردانی چون استاد منصور رستگار فسایی می‌بالد. طلایه‌دارانی که با قدم شوق در راستای اعتلای این سرزمین و پاسِ داشته‌هایش کوشیده‌اند. او بخشی انکارناپذیر از امتداد بی‌پایان دالان تاریخ ادب این سرزمین است که در آن عشق به ایران را با همة داشته‌های ادبی به تصویر کشیده است. همو که سهم زیستن خویش را وقفِ کنکاشِ داشته‌ها و خلقِ یافته‌ها نموده تا ضمن ادای دین به میراث نیاکانمان، بازماندگان را طرحی نو دراندازد.
وی افزود: به قضاوت تاریخ، استاد رستگار با خلق آثارگرانمایه‌اش، چهره مانای روزگار ماست و اگر بر جریدة تاریخ معاصر این سرزمین « چهرة ماندگار»ش می‌خوانند، تنها به قدر همّت خویش نه به والایی شانش، این حدیث می‌کنند.
او اضافه کرد: کارنامه پربار استاد افتخاری است برای همه فرهنگوران ایران زمین و فارس. ما و تمامی دوستداران فرهنگ و تمدن غنی این سرزمین به این گنجینه دوست‌داشتنی و تکرارنشدنی، مدیونیم. او که بازتاب سبزینه‌های اندیشه‌اش را ، به شیوایی و زلالی ، در جاری نگاشته‌هایش در بازشناخت انگاره‌های ادبی این سرزمین روان داشته و ما مردمان این مرز و بوم به بهره‌مندی از غنای دانش و بینش او بر خود می‌بالیم.
در ادامه این مراسم محمدجعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این که من به نمایندگی از اهالی خراسان بزرگ و فردوسی پژوهان در این مراسم حضور یافته ام تا درودی را به حضور مردم فارس به ویژه دوست دانشمندم جناب دکتر رستگارفسایی اعلام دارم ، اظهار داشت : استاد رستگار فعالیت شان را با شاهنامه پژوهی آغاز کردند و من نیز از طریق شاهنامه با نام ایشان آشنا شدم چنانکه وی رساله دکتری شان را با نام پیکر گردانی در شاهنامه ارائه دادند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: تصویری که از دکتر رستگار در ذهن دارم تصویر یک فردوسی پژوه بوده است و از دهه های پیشین در شیراز و تهران و مشهد از حضورشان استفاده کرده ام .
وی با تاکید بر اینکه وجود استاد رستگار و بسیاری از مردم ما شاهنامه است یادآورشد: زیرا شاهنامه عصاره فرهنگ، تمدن ، مدنیت ایران بزرگ است که قلب همه ما برای آن می تپد.
یاحقی ادامه داد: فعالیت های شاهنامه پژوهی دکتر رستگار به طور گسترده نام ایشان را به عنوان چهره مسلم فردوسی و شاهنامه شناسی در تاریخ ادب ایران زمین ثبت کرده است. بی تردید اگر بخواهیم در سطح کشور ازچند نفر شاهنامه شناسان بزرگ کشور نام ببریم دکتر منصور رستگار فسایی در صدر شاهنامه شناسان ما قرار می گیرد.
وی به کتاب " فرهنگ نام های شاهنامه" تالیف دکتر رستگار فسایی اشاره کرد وگفت : در این کتاب اعلام و اشخاص شاهنامه به صورت وسیع معرفی شده اند که این مهم نه تنها بر مبنای شاهنامه بلکه بر مبنای اسناد و کتاب های دیگری که به نحوی با شاهنامه مرتبط بوده اند صورت گرفته است.

یاحقی افزود: کارهای دیگر فاخر ایشان در حوزه اسطوره شناسی در شاهنامه بوده که کتاب " اژدها در اساطیر ایران" از دیگر آثار ماندگار استاد است که اثر مهمی است که بسیاری از نکات اساطیری شاهنامه را برای ما روشن می کند.
این فردوسی پژوه در ادامه به دیگر کتاب رستگارفسایی با عنوان" پیکرگردانی در اساطیر ایران" اشاره کرد وگفت: این کتاب نیز نقش اصطلاح و فن و ابداع پژوهشی را به نام دکتر منصور رستگار جاودانه کرده است.
یاحقی افزود: کارهایی که ایشان درحوزه داستان های شاهنامه انجام داده اند هم اکنون مرجع و ماخذ مهم درسی و دانشگاهی در سایر مقاطع می باشند که دانشجویان و پژوهشگران در حوزه فردوسی شناسی با مراجعه به این آثار با نام دکتر رستگار انس گرفته اند.
وی افزود: در نوشتارهای استاد رستگار در حوزه شاهنامه پژوهشی نکات تازه ای وجود دارد که برای نخستین بار در مطالب ایشان مشاهده می شود.
در ادامه این مراسم محمد یوسف نیری استاد دانشگاه شیراز نیز با بیان اینکه مقدس ترین شکل در حکمت ایرانی شکل مثلث است یادآورشد: چون رابطه قدیم با عالم حادث حکمای ما در هندسه حسی مثلث پیدا می کردند.
وی افزود: اما شکل مثلث مقدسی که در حکمت ما موجود است تثلیث عقلانی است که معنای آن مثلث عقلی می باشد و زیربنای وجودی شخصیت هایی است که با هم ارتباط دارند و این ارتباط در یک مثلث تعریف می شوند که مولانا، شمس تبریزی، حافظ، محی الدین عربی، سعدی، نظامی ازآن جمله هستند که به شکل تثلیث عقلانی ظهور کرده اند.
این استاد دانشگاه شیراز ادامه داد: روابط آموخته ها و ذاتیات وجود و اصالت ها و استعدادهای این بزرگان موجب تثلیث عقلانی شده است.
نیری افزود: علم و معرفت، عشق و همت و رابطه ویژه زبانی موجب می شود که همه بزرگان ادب در این تثلیث دیده می شدند و یکی از برجسته ترین شخصیت هایی که این تثلیث جامع شخصیتی را برخوردار می باشد حضرت استاد دکتررستگارفسایی است.
این استاد دانشگاه شیراز با بیان این که بیش از 40 سال در محضر استاد رستگار فسایی بوده ام اضافه کرد: سعادت برتر این است که مورد عنایت ایشان بوده ام و رابطه ایشان در نقش استادی با همت بلند همواره از شاگردان می خواستند که آنچه که باید ، باشیم.
او رابطه زبانی را از دیگر خصوصیات دکتر رستگار فسایی عنوان کرد و گفت: رابطه زبانی یک هنر بزرگی است که صورت و معنی وجود انسانی را در عالم کلمات به ظهور می آورد و این از خصوصیات بارز شخصیتی استاد می باشد. زبانی که نه تنها آیینه دار محبت و دانش بلند ایشان بود که این زبان وجودی است؛ اما زبان ایجادی یعنی زبانی که بتواند این مراتب را در دانشجوی خود به وجود آورد و این از ویژگی های شخصیتی دکتر رستگار فسایی است.
نیری افزود: بلندی کلمات و ارتفاع واژه های شاهنامه فردوسی و همت بلند آن در شخصیت استاد ظهور کرده که خدمات بزرگی به فرهنگ ما داشته اند.
وی با بیان این که ما تنها درس فردوسی پژوهی، حافظ شناسی و سبک شناسی در محضر استاد نگرفتیم بلکه بالاتر از اینها مقام انسانی و انسانیت است که بنده صد سینه سخن دارم که حتماً به صورت کتابی منتشر خواهم کرد.
علی اصغر محمدخانی معاون فرهنگی و امور بین الملل مؤسسه شهر کتاب نیز در این مراسم اظهار داشت: صمیمیت، نیکدلی، صفا، محبت و همدلی از خصوصیات بارز دکتر رستگار فسایی است.
وی با بیان این که در سه دهه گذشته بسیاری از اساتید اهل فرهنگ، ادب و فلسفه را دیده ام و با آنها زیسته ام یادآور شد: اما برخی استادان ما پژوهشگر و محقق ادبیات فارسی هستند و برخی دیگر مدرس خوب هستند و آثار ادبی را به طور شایسته تدریس می کنند اما بسیاری از اساتید را دیده ام که هم پژوهشگر، هم مدرس و هم آنچه که پژوهش کرده و تدریس کرده اند با آن زندگی کرده اند و ادبیات برای آنها درونی شده است؛ از این رو برای دکتر رستگار فسایی ادبیات درونی شده است.
محمدخانی ادامه داد: ما نباید به فلسفه و ادبیات تنها به عنوان آموزش و کسب علم نگاه کنیم زیرا شعر سعدی، حافظ و فردوسی می توانند به زندگی ما کمک کنند؛ از این رو علاوه بر لذت هنری باید از این آثار در راستای بهتر شدن زندگی مان استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر فرهنگ ما رو به مجازی شدن است یادآور شد: این در شرایطی که ما به فرهنگ حقیقی و واقعی نیازمندیم در غیر این صورت نسل جدید از نفس استادان بی بهره خواهند ماند.
وی همچنین به تألیف تک نگاری های دکتر منصور رستگار فسایی اشاره کرد و گفت: ایشان با نوشتن تنگ نگاری ها و مقالات یاد اساتیدی چون دکتر پرویز ناتل خانلری، علی اصغر حکمت، عبدالوهاب نورانی وصال، مهدوی دانغانی دین خود را به اساتید خویش ادا نموده است؛ برای همین امروز وظیفه ماست که قدردان خدمات ایشان باشیم.
وی تأکید کرد: من زمانی که آثار دکتر رستگار فسایی را مشاهده می کنم به ذهنم می آید که ایشان از ادبیات آفاقی به سوی ادبیات انفسی حرکت کرده است.

در پایان این مراسم استاد دکتر منصور رستگار فسایی اظهار داشت: درود بر همه شما که در این دیدگاهان شب که مرا قابل دانستید و قدم رنجه کردید و به من یاد دادید و به دیگران آموختید که کار فرهنگی زیباست و معلمی چه صفت برگزیده و نیکی است و چگونه انسان آموزگار که خود همیشه دانش آموز دیگران است برای شما ارزش دارد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: از جناب دکتر کوروش کمالی که به راستی لطف بی دریغ ایشان همیشه مرا نواخته است و همکاران عزیزشان که می دانم در این مدت کوتاه چه کار زیبا و بزرگی را با همت بزرگوارانه خودشان به سامان رسانده اند بی نهایت سپاسگزارم.
وی با تقدیر از شاعران، هنرمندان، دانشجویان پیشین و اساتید دانشگاه حاضر در این نشست تقدیر کرد و گفت: من نه لایق این همه صحبت بودم و نه انتظار چنین محبتی را داشتم زیرا که سال هاست مزد خویش را از اصحاب دانش و از کسانی که با زندگی و کار آموزشی و پژوهشی من همراه بوده­اند دریافت کرده ام.
رستگار فسایی افزود: همواره فکر کرده ام که دینی نسبت به گذشتگان فرهنگ و ادب این مرز و بوم دارم؛ سرزمینی که حق بزرگی به گردن همه ما دارد.
گفتی است که اجرای موسیقی و آیین زورخانه ای، اجرای نمایش سهراب و رستم، نمایش فیلم "یک استاد با قامت بلند" ساخته نادعلی شجاعی، رونمایی از تمبر یادبود و کتاب نیکدل نامور، همچنین کتاب 6 جلدی شرح حافظ دکتر منصور رستگار و زندگینامه مهدوی دامغانی و شعرخوانی کاووس حسنلی، عزیز شبانی و محمود جعفری از دیگر برنامه های این مراسم بود.
شایان ذکر است این مراسم بوسیله مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، دانشگاه حافظ، دانشنامه فارس و مؤسسه فرهنگی شهر آفتاب برگزار گردید.