دوشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۸ روز پیش


 
banner defult

دومین نمایشگاه کتب ایران شناسی و اسلام شناسی صبح روز 21 تیرماه آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، دومین نمایشگاه ایران شناسی و اسلام شناسی از صبح امروز یکشنبه 21 تیرماه در تالار ایران شناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی آغاز به کار کرد.
در آئین افتتاح این نمایشگاه، غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی ضمن تشکر از اداره کل فراهم آوری برای تهیه فهرست کتب و اداره کل اطلاع رسانی برای برپایی نمایشگاه گفت:
متاسفانه جای تحقیقات نزد ما در داخل کشور خالی بود و به جرأت می توان گفت تحقیقاتی که فرنگی ها انجام می‌دهند دامنه دارتر، وسیع تر و ژرف تر از تحقیقات ما است.
ما باید بپذیریم که نوع کارهایی که در مؤسسات معتبر غربی انجام می شود از کارهایی که ما در کشور انجام می دهیم، بهتر است. شاید نهایت کاری که ما انجام می‌دهیم این است که استادان دانشگاه های ما آن هم استادان خوبمان اگر همت کنند، فقط این کتاب ها را ترجمه می کنند. آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه تازه‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی طیف مختلفی از موضوعات مرتبط با این حوزه ها از ایران باستان و قرون وسطی گرفته تا حتی موضوع انرژی هسته ای را در بر می‌گیرد.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام سید محمدعلی ابهری، رئیس پیشین کتابخانه مجلس شورای اسلامی، گفت: مرحوم ایرج افشار در پایه‌گذاری این بخش ایران شناسی و اسلام شناسی در کتابخانه ملی در حدود ۵۰ سال قبل، تلاش زیادی کردند. البته مرحوم افشار نمی‌خواست فقط تعدادی کتاب با موضوع ایراشناسی و اسلام‌شناسی را در جایی مثل اینجا گردآوری کند و باید گفت هنوز هم خیلی کارها مانده تا ایران شناسی ما رونق بگیرد.
ایران شناسی مثل بعضی رشته‌های دیگر ریشه‌ای تقریباً استعماری دارد و استعمارگران می‌خواستند بدانند کجاها را استعمار کنند و چگونه استعمار کنند؟ شرق شناسی هم همین است. ما در این راه صدماتی دیدیم البته بعدها این، خیلی برای ما برکت شد چون شاید ما واقعاً خودمان هم چنین همتی نداشتیم که ایران را بشناسانیم اما بعدها کسانی پیدا شدند که به این کار همت گماردند.
وی تصریح کرد :بخش عمده ایران شناسی، خارجی‌هایی هستند که درباره ایران کار می‌کنند. اگر یک ایرانی درباره پرندگانی از سرزمین ایران کار کند، او یک پرنده شناس است نه ایران شناس، اما اگر یک خارجی آمد درباره خزندگان ایرانی کار کرد، او ایران شناس است.
وی اظهار داشت: ما باید به همه کسانی که درباره ایران کار می‌کنند کمک کنیم. تمام مراکز ایران شناسی باید از طرف ایران تقویت شوند. کاری که قبل‌ترها انجام می‌شد .
در پایان این مراسم حاضرین از نمایشگاه کتب ایران شناسی و اسلام شناسی بازدید کردند.
شایان ذکر است دومین نمایشگاه تازه های ایران شناسی و اسلام شناسی از تاریخ 21 تا 31 تیرماه در تالار ایران شناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی دایر است.