یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult
  • بازدید 1169 بار
سه شنبه, 23 تیر 1394 ساعت 10:44
رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در دیدار سفیر ترکیه:

رییس کتابخانه مجلس در دیدار با سفیر ترکیه گفت: مواریث فرهنگی مشترک در کشور می‌تواند زمینه‌ساز بسط و گسترش روابط همه جانبه و عمیق ایران و ترکیه باشد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی آقای رضا هاکان تکین سفیر جمهوری ترکیه با دکتر محمدرضا مجیدی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی دیدار نمود.

در این ملاقات سفیر ترکیه با اشاره به اینکه کشورهای ترکیه و ایران دارای تاریخ فرهنگی غنی و گرانمایه‌ای هستند و اشتراکات فراوانی که دارند؛ اعلام کرد: حوزه کتاب و کتابداری می‌تواند از حوزه‌های مورد همکاری فیمابین قرار گیرد تا تاریخ مشترک بیشتر مورد فهم قرار گیرد.

در ادامه دکتر مجیدی نیز با اشاره به سوابق و تجارب مسئولیت در سازمان یونسکو و همکاری با سفرا و نمایندگان کشورهای اسلامی از جمله ترکیه، تأکید کرد: با توجه به مواریث مشترک بسیار میان دو کشور و ثباتی که در 4 سده اخیر در مرزهای ایران و ترکیه وجود داشته است؛ زمینه‌های همکاری میان دو کشور به ویژه مجالس ایران و ترکیه فراوان است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و آرشیو عثمانی خواستار همکاری این دو مجموعه با مساعدت دانشگاه‌های دو کشور شد. علاوه بر آن در زمینه ثبت جهانی مواریث مشترک از جمله در کمیته حافظه جهانی می‌توان کارهای مشترک تعریف کرد. برگزاری همایش‌های علمی مشترک از جمله در موضوع مورد اشاره یعنی مرزهای ایران و ترکیه به عنوان مرز دوستی و فرهنگ و صلح در دهه‌ی بین‌المللی تقارب فرهنگ‌ها برپایه اسناد تاریخی می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

ریاست کتابخانه با توجه به برگزاری نمایشگاه اسناد تاریخی ایران و عثمانی در موزه مجلس شورای اسلامی در سال 1392؛ خواستار پیگیری برگزاری نمایشگاه مشابه در مجلس ملی ترکیه گردید.

در این ملاقات نحوه دستیابی به تفاهم نامه همکاری مشترک؛ اخذ غرفه در نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول 2015 و برگزاری همایش های علمی با مراکز دانشگاهی مورد بحث قرار گرفت.