جمعه ۰۲ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۶ روز پیش


 
banner defult
سخنگوی کتابخانه ملی از انتقال پایان‌نامه‌های موجود در ساختمان کتابخانه ملی این سازمان به ساختمان آرشیو ملی آن خبر داد و ارتباط این تصمیم را با خروج آرشیو ملی از رکودی که به آن دچار شده است، رد نکرد.

به گزارش لیزنا، فریبرز خسروی سخنگوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام خبر آغاز انتقال حدود ۱۵۰ هزار عنوان از پایان‌نامه‌های موجود در کتابخانه ملی به ساختمان گنجینه اسناد این سازمان (آرشیو ملی)، هدف از این کار را عنوان کرد و گفت: بیشترین اطلاع‌رسانی از پایان‌نامه‌ها از نسخه اسکن شده آنها انجام می‌شود و با توجه به اینکه نسخه دیجیتال بسیاری از پایان‌نامه‌های موجود در کتابخانه ملی، تهیه شده است، لذا فیزیک آنها خیلی اهمیت نداشت که الزاماً در ساختمان کتابخانه ملی باشد.

معاون پژوهش و فناوری اطلاعات سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه ساختمان اسنادِ این سازمان آماده ارائه این پایان‌نامه‌ها به مراجعان خودش است و از این پس آنها هم می‌توانند از این منابع استفاده کنند، ارتباط موضوع انتقال این پایان‌نامه‌ها را به کمبود فضا در ساختمان کتابخانه ملی رد کرد و افزود: ما در ساختمان کتابخانه ملی، جا کم نداریم ولی در تقسیم وظایف به این نتیجه رسیدیم که پایان‌نامه‌ها باید به ساختمان آرشیو ملی منتقل شوند.

سخنگوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در توضیح بیشتر این موضوع گفت: معمولاً کتابخانه‌های ملی منابعی را حفظ می‌کنند که برای نشر عام، منتشر شده است، پایان‌نامه‌ها بیشتر قالب سندی دارد یعنی برخلاف مثلاً کتاب‌ها، یک یا نهایتاً ۵ نسخه است. برای همین به نظرمان رسید که اگر در ساختمان آرشیو ملی باشند، بهتر است، ضمن اینکه در هر دو ساختمان، اطلاع‌رسانی آنها انجام شده است و یا در حال انجام است.

خسروی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است انتقال این منابع به آرشیو ملی به علت خارج کردن این مرکز از رکود باشد و با این هدف صورت گرفته باشد که تعداد مراجعان به ساختمان گنجینه هم افزاییش یابد؟، گفت: این مسئله بی‌تاثیر نیست؛ بالاخره وقتی این منابع به آنجا برود، آرشیو ملی هم می‌تواند مراجعه کننده بیشتری داشته باشد و در زمان‌هایی که ما در ساختمان کتابخانه ملی با کمبود فضا رو به رو هستیم، مراجعان به ساختمان آرشیو ملی از دیگر منابع از جمله پایان‌نامه‌ها استفاده کنند.