جمعه ۰۲ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۵ روز پیش


 
banner defult

تدوین و تألیف این کتاب که از دغدغه های ذهنی یوسف بیگ باباپور بود به یاری و حمایت جلال جلال شکوهی به پایان رسید و چاپ و منتشر شد.

کتاب حاضر با عنوان: «شیعیان شکرستان هند» (تذکره شعرا و ادبای شیعی در شبه قاره هند) به بررسی اهمیت و جایگاه شعر شیعی در ادب پارسی شبه قاره هند پرداخته و با شیوه دایره المعارفی به ترتیب الفبا بر حسب نام اشهر شعرا و تخلص ایشان تألیف و تدوین و مرتب شده است.

در این اثر ابتدا مقدمه‌ای با موضوعات تاریخچه‌ای از شبه قاره هند، ورود اسلام به آنجا، رواج تشیع و فرقه‌های شیعی آورده شده سپس به نام اشهر شخصیت‌های شیعی – چه آنانی که خود شیعه بوده‌اند، و چه آنانی که بر آیین دیگری پایبند بوده‌اند، اما علاقه وافری به اهل بیت (ع) و تشیع داشته اند – پرداخته شده است.

و چنانکه در پیشگفتار کتاب آمده: «شیعیان شکرستان هند» نیز عنوانی است که بدان نهاده شد، تا گویای شعر و ادب فارسی در هند باشد، و هم محوریت آن بر انتساب شیعی افراد نهاده شود، به دو وجهی که گفته شد. اما یک عنوان فرعی نیز بر آن نهادیم تا مفهوم و ماهیت تذکره بودن اثر را به مخاطب برساند.

سازماندهی کتاب

کتاب دارای سه فصل است. فصل اول کلیاتی است شامل تعریف شبه قاره، موقعیت جغرافیایی و سرزمین‌های آن و آشنایی با کشورهای شبه قاره (هندوستان، پاکستان، بنگلادش)

فصل دوم به چگونگی ورود اسلام به شبه قاره و سلسله های چشتیه و سهروردیه و دیگر سلسله‌ها پرداخته و نقش خانقاه‌های صوفیه و فرهنگ و ادب ایرانی  (از جمله ادبیات، تاریخ نگاری، تذکره نویسی، خوشنویسی، نقاشی و نگارگری، معماری، موسیقی و ...) و نیز پیامدهای ورود اسلام به سند را بررسی کرده.

فصل سوم به چگونگی ورود و گسترش تشیع در شبه قاره می پردازد و اسماعیلیان، شیعیان اثناعشری، عادلشاهیان، نظامشاهیان احمدنگرو قطب شاهیان هند را مورد بررسی قرار می‌دهد. سپس نگاهی اجمالی به آداب و آیین‌های شیعی در شبه قاره دارد پس از آن نام و آثار و تاریخچه ای از زندگی شعرای شیعی پارسی‌گوی هند را به ترتیب الفبا آورده است. یکصد و ده تن از این شعرا در فهرست معرفی شده‌اند. از جمله می توان به رضی الدین آرتیمانی، آصف مشهدی، آفتاب دهلوی، انیس لکهنویی، بیتاب بلگرامی، تأثیر تبریزی، لطفعلی خان ناطق و میرنورعلی واصلی اشاره داشت.

یوسف بیگ باباپور کتاب را با همکاری مجید صارمیان، مروارید رفوگران و پریسا سنجانی به انجام رسانیده و در همین سال توسط انتشارات منشور سمیر با شمارگان 300 منتشر شده. تعداد صفحات آن 329 صفحه دو ستونه و در قطع وزیری بزرگ و قیمت 60000 تومان است.

این کتاب به شماره ثبت 540172 و 540173 در کتابخانه شماره یک موجود است.

نرگس ارقشی

فهرست‌نویس کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی