یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult

یکی از وظایف کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در کنار احیا و نشر آثار و مآثر اسلامی و ایرانی، چاپ و نشر آثار مربوط به مطالعات و پژوهش‌های پارلمانی است و تاکنون ده‌ها اثر دراین‌باره به زنجیره نشر پیوسته که بیشترین آنها اسناد پارلمانی است. بهمین منظور انتشار کتابی با عنوان وکالت ایرانی در راستای وظایف کتابخانه مجلس شورای اسلامی و در چهارچوب طرح تدوین پروژه تاریخ پارلمان تحقق یافته است.

این اثر، منعکس‌کننده نحوه ایفای تکالیف و مسئولیت‌های یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ـ جناب آقای دکتر حسن سبحانی ـ است. ایشان نماینده مردم دامغان در ادوار 5 و 6 و 7 مجلس شورای اسلامی است.

در این اثر، بخش‌هایی از تاریخ مجلس شورای اسلامی در برهه‌هایی از فعالیت‌های این محفل قانون‌گذاری روایت شده است. در این اثر چگونگی فعالیت و مشارکت ایشان در قانونگذاری، نظارت بر امور کشور از طریق تحقیق و تفحص، سؤال از وزیران و ارائة تذکرات بیان شده است.

این کتاب تصویری واقعی از همه آن چیزی است که طی 4383 روز بر یک نماینده مستقل مجلس گذشته استو می‌تواند با کسب اطمینان از صحت آن، مورد ارجاع و استناد واقع شود. مطالبی که در این کتاب آمده حاوی دیدگاهها، مذاکرات جلسه علنی، اقدامات، موانع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و....، رویکردها، اظهارنظرها، مراجعات، ملاقات‌ها، مکتوبات و .... در طول سه دوره نمایندگی مجلس است.

پیش‌بینی می‌شود این اثر در 13 یا 14 مجلد انتشار یابد و آنچه منتشر شده، چهار جلد از این اثر است که مربوط به دوره پنجم مجلس شورای اسلامی است.

دوره اول این کتاب که دربردارنده مجلس پنجم (اجلاسیة اول تا چهارم) می‌باشد با شمارگان 500 و با بهای دوره 000/500/1ریال انتشار یافته است.

 معرفی از: مهری خلیلی، مرکز پژوهش کتابخانه مجلس