یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۲۰ روز پیش


 
banner defult

روح‌الله طهمورثی دبیر اجرایی و سرویراستار فصلنامۀ اسناد بهارستان در مصاحبه با روابط عمومی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: این نشریه در نمایشگاه مطبوعات و در غرفۀ اختصاصی کتابخانۀ مجلس نیز عرضه می‌شود.

وی افزود: پس از انتشار هفتمین شمارۀ نشریۀ اسناد، مقرّر شد نشست نقد و بررسی این نشریه نیز با حضور برخی نویسندگان و منتقدین و پژوهشگران حوزۀ پژوهش‌های پارلمانی برگزار شود که مکان و زمان دقیق آن به اطّلاع خواهد رسید.

پیشگفتار این شماره نیز به قلم استاد محترم پژوهشکدۀ تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی جناب آقای دکتر علیرضا ملاّئی توانی و از اعضای هیئت تحریریۀ نشریۀ اسناد بهارستان، بدین شرح نگاشته شده است:

تردیدی نیست که کشور ما تا رسیدن به مرحلۀ بلوغ پارلمانی و تحقّق جایگاه واقعی و شایستۀ یک مجلس دموکراتیک، مستقل و مردمی، فاصله­ای معنادار دارد. از همین رو، تأمّل دربارۀ مجلس و مبانی حقوقی، فکری و معرفتی پارلمان، امروز بیش از هر زمان دیگر ضرورت یافته است. امروز علاقه­مندان به تاریخ معاصر ایران و همۀ متفکران و دغدغه­مندان نسبت به نهاد مجلس، باید انبوهی از پژوهش­ها را پیرامون تاریخ و حیات پارلمانی ایران سامان دهند و به این مسئله بیندیشند که چرا نهاد مجلس با آنکه در تاریخ مشروطۀ ایران به شکلی بسیار نیرومند و اثربخش ظهور کرد و نمایشی بی­بدیل از کارآمدی خود بروز داد، در ادامۀ مسیر دچار توقّف­های ساختاری شد و از آن پس نتوانست ـ مگر در دوره­های آزادی­های نسبی ـ کمر راست کند؟ چرا همواره قدرتمندان از نیروی این نهاد مردمی هراسان بوده­اند و چرا همواره تلاش شده و می‌شود که پارلمان دنباله­رو دستگاه دولت باشد؟ چگونه می­توان مبانی حقوقی و سیاسی تشکیل یک پارلمان مردمی و نیرومند را تدوین و ترویج کرد و آن را در ساختار سیاسی کشور نهادینه ساخت؟

این مجلّه اکنون تأمّل در تاریخ پارلمان در ایران و پرداختن به ابعاد گوناگون حیات پارلمانی را به موضوع اصلی کاوش­های خود تبدیل کرده است، امّا بی­گمان کامیابی در این مسیر، مستلزم مشارکت عمیق­تر و گسترده­تر همۀ صاحب­نظران است تا پیرامون پویش تاریخی پارلمان و با انبوهی از تنگناهای سیاسی، فکری و حقوقی پیشِ ­روی آن، پژوهش کنند و همواره کارکردها، نقش­آفرینی­ها و جایگاه پارلمان و نیز اقدامات نمایندگان شاخص آن را به ایرانیان معرّفی نمایند و از نوع مواجهۀ قوای دیگر با آن سخن بگویند و مطمئن باشند که این موضوعات از امروز از جدّی‌ترین مباحث تاریخ ایران است تا حاصل این مطالعات انتقادی بتواند در ارتقاء شأن و منزلت این نهاد در ساختار سیاسی ایران  ـ چنان‌که شایستۀ آن است ـ اثرگذار باشد.

طهمورثی هم‌چنین فهرست مقالات مندرج در این شماره را به شرح ذیل عنوان کرد:

شکل‌گیری و عملکرد حزب اتّفاق و ترقّی

در مجلس دوم شورای ملّی

محسن بهشتی‌سرشت 

محسن پرویش 

پارلمان فرانسه

و نقش آن در بحران جمهوری سوم و جنگ جهانی اوّل

افسانه پورمظاهری

حیات سیاسی فرامرزی در مجالس پانزدهم تا بیستم شورای ملّی

با تکیه بر مشروح مذاکرات مجلس شورای ملّی

محمد حسن‌نیا

بررسی تأثیر انقلاب سفید

بر تولّد گفتمان اسلام انقلابی در دورۀ فترت

 (اردیبهشت1340ـ مهر1342)

علیرضا سمیعی اصفهانی

مصطفی رضائی حسین‌آبادی

نقش مجلس شورای ملّی

در تأسیس بانک ملّی ایران

محمد قربانیان

نحوۀ توزیع حقوق انتخاباتی

در سومین قانون انتخاباتی کشور

مسعود کوهستانی‌نژاد

کارکرد مطبوعات عصر مصدّق

 و انتخابات مجلس هفدهم شورای ملّی

محمدتقی مختاری

سجّاد جمشیدیان

اسناد پارلمانی انگلستان (12)

(تبریز (1899ـ1898))

(Diplomatic and Consular Reports)

(Tabriz (1898 -1899))

سیروان خسروزاده