جمعه ۰۲ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۵ روز پیش


 
banner defult

در کتاب «نقالی و روحوضی» به‌نویسندگی فریده رازی، نقالی که در ایران قدمتی طولانی دارد و در حفظ بخشی از فرهنگ و سنت‌های بومی ایران‌زمین نقش مهمی ایفا کرده است بررسی شده است.

اهمیت نقش فرهنگی نقالی را در دوره‌هایی که مردم از توانایی خواندن و نوشتن بی‌نصیب بودند و طبعاً نقل شفاهی اسطوره‌ها و آموزه‌های آیینی رواج داشته است بهتر درک می‌شود

مبنای نقالی به صورت کنونی داستان‌های معروف حماسی به‌ویژه شاهنامه‌ی فردوسی است. این هنر در دوره‌ی صفویه به اوج خود رسید و تا زمان حاضر ادامه یافته است.

تحقیق در مورد نقالی و روحوضی بسیار دامنه‌دار است و می‌توان از منابع گوناگون شواهد مهم و جالبی درباره‌ی آن‌ها به دست آورد. این سنت‌ها به درستی ریشه‌دار و زیبا و پر‌ارزش‌اند و هرگونه تحقیقی در مورد آن‌ها این عمق و ارزش‌های را بیش از پیش نمایان می‌سازد. به‌خصوص نمایش روحوضی که جنبه‌ی انتقادی و اجتماعی دارد و می‌تواند الگوی نمایش‌های روز‌آمد در پرمخاطبی باشد.

نویسنده با جست‌و‌جوی فراوان در منابع متعدد فارسی و انگلیسی و نشستن پای صحبت مرشدان و نقالان پیش‌کسوت و جوان، مجموعه‌ای فراهم کرده که در آن، چگونگی شکل‌گیری و پیشینه‌ و سیر تاریخی این دو هنر نمایشی بررسی شده است. مجموعه‌ای که بی‌تردید می‌توان نکات بسیاری بر آن افزود.

مشخصات کتاب

تعداد صفحات: 176 صفحه

سال انتشار: 1390

ناشر: نشر مرکز

محل نشر: تهران

قیمت: 4500 تومان

مجید سائلی

آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید