دوشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۸ روز پیش


 
banner defult
تاریخچه کتابخانه مجلس

تاریخچه کتابخانه مجلس

چاپ دوم این کتاب با عنوان «تاریخچه کتابخانه مجلس، اولین کتابخانه رسمی کشور»، در سال 1374 منتشر شد، موضوع تاریخ، بها: 3000 ریال

 

مجموعه مقالات سمینار هفتادمین سال افتتاح رسمی کتابخانه مجلس شورای اسلامی

مجموعه مقالات سمینار هفتادمین سال افتتاح رسمی کتابخانه مجلس شورای اسلامی

مقالاتی در خصوص معرفی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد و منابع آن، معرفی برخی از نسخ خطی، نگاهی به احیای متون در دهه 1363 ـ 1371، مروری بر فهارس فارسی و عربی قبل از«کشف الظنون»، سالشمار تاریخ کتابخانه مجلس، معرفی دیوان های خطی دو شاعر ایرانی قرن ششم و هشتم ﻫ . ق موجود در کتابخانه مجلس، حیات علمی مرحوم آیت الله شیخ محمد رضا معزی دزفولی

مجموعه مقالات سمینار هفتادمین سال افتتاح رسمی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، به‌کوشش غلامرضا فدایی عراقی، 1375، تیراژ 1000، قیمت 6.000 ریال، 263 ص.

گنجینه بهارستان مجموعه رسائل مکتوب

گنجینه بهارستان مجموعه رسائل مکتوب

اختناق کاشان، اعتقادات الشیخ الطوسی و ثلاثون مسأله فی معرفه الله، دو رساله درباره ایلات کردستان، روزنامه سفر بتریز، روزنامه سفر عشق آباد، سفرنامه تبریز، سفرنامه شیراز به طهران، سرگذشت اسماعیل میرزا قاجار، شکاریه، العقائدالدینیه، العقائالمنصوریه، عینیه الوجود، فضل الشبان و معرفی یک صد نسخه خطی.

گنجینه بهارستان مجموعه رسائل مکتوب، به‌اهتمام میرهاشم محدث، 1377

پل‌های تاریخی ایران

پل‌های تاریخی ایران

 

پل‌های تاریخی، امیرحسین ذاکرزاده، 1377، تیراژ 2000، قیمت، ، 140 ص.

تاریخ کتابخانه‌های مساجد ایران

تاریخ کتابخانه‌های مساجد ایران

این کتاب کلیاتی در خصوص اصطلاحات کتابخانه، تاریخ کتابخانه های مساجد، وقف کتاب و کتابخانه به مساجد و تاریخ کتابخانه های مساجد قدیمی ایران را معرفی می نماید

تاریخ کتابخانه‌های مساجد ایران، نادر کریمیان‌سردشتی، 1378، تیراژ 2000، قیمت 8.000 ریال، 176 ص.

تاریخ ذوالقرنین 1

تاریخ ذوالقرنین 1

کتاب تاریخ ذوالقرنین اثر میرزا فضل الله خاوری شیرازی(1190 ـ 1266 ﻫ ) است که ناظر بر برهۀ حساسی از تاریخ ایران و دوران فتحعلی شاه قاجار می باشد. خاوری این کتاب تاریخی را به سبک سالنامه نگاشته و برای هر سال بهاریه با نثر مسجع آورده که ناظر بر وقایع آن سال است

تاریخ ذوالقرنین، میرزا فضل‌اللّه شیرازی متخلص به خاوری (2 مجلد)، تصحیح ناصر افشارفر (با همکاری سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1380، تیراژ 1500، قیمت 34.000 ریال، 1248 ص.

تاریخ ذوالقرنین 2

تاریخ ذوالقرنین 2

کتاب تاریخ ذوالقرنین اثر میرزا فضل الله خاوری شیرازی(1190 ـ 1266 ﻫ ) است که ناظر بر برهۀ حساسی از تاریخ ایران و دوران فتحعلی شاه قاجار می باشد. خاوری این کتاب تاریخی را به سبک سالنامه نگاشته و برای هر سال بهاریه با نثر مسجع آورده که ناظر بر وقایع آن سال است

تاریخ ذوالقرنین، میرزا فضل‌اللّه شیرازی متخلص به خاوری (2 مجلد)، تصحیح ناصر افشارفر (با همکاری سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1380، تیراژ 1500، قیمت 34.000 ریال، 1248 ص.

محبوب‌القلوب

محبوب‌القلوب

«محبوب القلوب» از مهمترین منابع در تاریخ فلسفه به شمار می رود که شامل شرح حال و آرای تمامی حکمای قبل و پس از اسلام است که صاحب فکرت و اندیشه بوده اند. این اثر در پنج بخش اساسی به شرح حال 32 حکیم پیش از اسلام، 126 فیلسوف مسلمان و 31 تن از بزرگان عرفان و تصوف پرداخته و در کنار تاریخ فلسفه، حاوی حوادث جغرافیایی، وقایع تاریخی، سرگذشت کتابخانه ها و کتاب ها می باشد.

. محبوب‌القلوب (تاریخ حکمای پیش از اسلام)، قطب‌الدین اشکوری، ترجمه سید احمد اردکانی، تصحیح علی اوجبی (با همکاری سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1380، تیراژ 1500، قیمت 28.500 ریال، 517 ص.

نزهه‌الاخبار

نزهه‌الاخبار

نخستین فارس نامه معتبری است که در دوره قاجار تألیف شده و مؤلف آن، میرزا جعفرخان حقایق نگار خورموجی (متوفای 1301 ق) است. وی در این اثر، افزون بر تاریخ و جغرافیای فارس، به بررسی تاریخ ایران و زندگی نامه، وزیران دانشمندان، سخن سرایان و نویسندگان پرداخته و اثری سازگار و مستند از خود بر جای نهاده است. برخی از فصول این کتاب عبارتند از: اطلاعاتی کلی در باب ایالت فارس و شهر شیراز، از شرح بلوکات و شهرهای تابعه فارس، ایلات عشایر ساکن در این منطقه، جزایر فارس، تاریخ فارس، حکمرانان آنجا پس از اسلام تا آغاز عصر صفوی و ... این اثر به تصحیح و تحقیق آقای سیدعلی آل داوود در سال 1380 منتشر گردید.

نزهه‌الاخبار (تاریخ و جغرافیای فارسی)، میرزا جعفرخان حقایق‌نگار خورموجی، تصحیح سیدعلی آل‌داود (با همکاری سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1380، تیراژ 1500، قیمت 42.000 ریال، 851 ص.

سفرنامة اصفهان

سفرنامة اصفهان

این اثر نسخۀ منحصریه فردی است که در کتابخانۀ مجلس موجود است و به قلم تحریری از تألیفات میرزا غلامحسین خان افضل الملک معروف به ادیب کرمانی از منشیان دیوانی عصر ناصری و مظفری است که در آن جغرافیای اصفهان و نام بلوکات، مناطق، روستاها، آبادی ها و محلات اصفهان را مطرح کرده و به شرح آنها می پردازد و نیز بناهای مهم حکومتی، امامزاده ها، مساجد و ساختمان مداری حمام ها، کاروانسراها را شرح می دهد. در بخشی دیگر محصولات شهر اصفهان و مناطق اطراف زاینده رود را برمی شمارد و میزان حاصل خیزی هر منطقه و نوع محصول آن جا را بیان می کند و قدری نیز از تاریخ گذشته و بنای اصفهان و وجه تسمیه آن سخن می گوید.

سفرنامة اصفهان، میرزا غلامحسین افضل‌الملک، تصحیح ناصر افشارفر (با همکاری سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1380، تیراژ 1500، قیمت 8.200 ریال، 159 ص.

چند امتیازنامه عصر قاجار

چند امتیازنامه عصر قاجار

این کتاب مجموعۀ بیست و یک امتیازنامه است که در روزگار قاجار به بیگانگان واگذار شد. بیست امتیاز در زمان ناصرالدین شاه و یک امتیاز در عصر مظفرالدین شاه. این امتیازنامه ها عبارتند از: راه آهن حضرت عبدالعظیم علیه السلام، چاه آرتیزین، ترامواه ، بانک شاهنشاهی ایران، قند، شیشه آلات، شمع گچی ، مشروبات ، چراغ و برق و تلفن ، راه عربستان ، دخانیات دولت علیه ، من دوپیته، کالسکه ، چوب شمشاد ، بیمه حمل و نقل ، کاغذسازی، گچ و آهک و سنگ تراش و مرمر و سنگ آردواز ، راه آهن دکویل ، راه فی مابین تبریز و دارالخلافه ، چراغ گاز ، اجازه نامۀ ایجاد ادارۀ حمل و نقل عامه در ایران به توسط کالسکه های خودرو.

. چند امتیازنامه عصر قاجار، به‌کوشش میرهاشم محدث (با همکاری سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1380، تیراژ 1500، قیمت 7.500 ریال، 134 ص.

دین و سیاست در دولت عثمانی

دین و سیاست در دولت عثمانی

کتاب حاضر رابطۀ دین و سیاست در ادارۀ این امپراطوری دیرپا و همچنین عوامل زوال و انحطاط آن را بررسی و تحلیل می کند. این کتاب در 508 صفحه با همکاری کتابخانه مجلس شورای اسلامی و سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چاپ رسیده است.

دین و سیاست در دولت عثمانی، داود دورسون، ترجمه منصوره حسینی، داود وفایی (با همکاری سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1381، تیراژ 1500، قیمت 25.000 ریال، 507 ص.

فائق المقال فی الحدیث و الرجال

فائق المقال فی الحدیث و الرجال

فائق المقال فی حدیث و الرجال از مهمترین آثار مهذب الدین بصری است که در دو بخش درایه و رجال که از اقسام علوم حدیث اند، تألیف یافته است. مؤلف خود در این کتاب به صراحت بیان کره، از شاگردان شیخ حر عاملی است و از بیشتر علوم و فنون روزگار خویش بهره داشته و بیش از شصت کتاب و رساله در موضوعات گوناگون به رشتۀ تحریر درآورده است. در بخش درایۀ این اثر، مطالب مهم و اساسی علم درایه مطرح، و در بخش رجال نیز، مباحثی چون حالات و احوال برخی راویان حدیث، تمییز نام های مشترک راویان، با استفاده از کتب مهم رجالی شیعه، بیان شده است. در تصحیح این کتاب از چهار نسخه استفاده شده است.

. فائق المقال فی الحدیث و الرجال، احمد بن عبدالرضا مهذب‌الدین بصری، تصحیح محمود نظری (با همکاری سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، 1381، تیراژ 1500، قیمت 22.500 ریال، 394 ص.

مکاتبات هانری کربن و ولادیمیر ایوانف

مکاتبات هانری کربن و ولادیمیر ایوانف

کتاب حاضر، مجموعه نامه هایی است که بین خاورشناس روس، ولادیمیر ایوانف(1886 ـ 1970) و اسلام شناس و فیلسوف فرانسوی، هانری کربن(1903 ـ 1978) و همسر ایشان، استلا کربن(د. 2003) میان سال های 1947 و 1967 مبادله شده است. این اثر به صورت کار مشترک با مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر گردیده است.

مکاتبات هانری کربن و ولادیمیر ایوانف، ترجمه علی‌محمد روحبخشان (با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه)،1382، تیراژ 2000، قیمت 30.000 ریال، 334 ص.

خاتمه شاهد صادق

خاتمه شاهد صادق

شاهد صادق ـ که در این کتاب بخش پایانی آن است ـ دانشنامه های بزرگ و مهم فارسی است که اطلاعات زیادی در مورد رشته ها و موضوعات مختلف و متنوع علمی ارائه می کند. کتاب مذکور دارای یک مقدمه، 5 فصل(542 بخش) و یک خاتمه است. این کتاب در سال 1054 ﻫ . ق نوشته شده است و خاتمه آن در خصوص ضبط اسماء جغرافیایی و تاریخی بر اساس ترتیب الفبایی می باشد.

 

گنجینة بهارستان  6

گنجینة بهارستان 6

مجموعۀ حاضر مشتمل بر 5 رساله با مشخّصات زیر می باشد: 1 ـ ذیل تاریخ گزیده: این رساله از مؤلّفی ناشناخته است و به اشتباه به حمدالله مستوفی، مؤلّف تاریخ گزیده نسبت داده شده. شامل اطلاعاتی از تاریخ ایران در فاصلۀ افول دولت مغول و نیز روی کار آمدن برخی حکومتهای محلّی، همچون: آل جلایر، آل چوپان و ... و طلوع قدرت تیمور گورکانی است. 2 ـ گلشن محمود: تألیف محمود میرزای قاجار است در معرّفی برادران خود و بیان کوتاهی از زندگی ایشان و نمونۀ شعرهایش. این رساله در واقع، تذکرۀ خانوادگی پسران فتحعلی شاه قاجار است. 3 ـ شرح رباعیات محتشم کاشانی(در تاریخ جلوس شاه اسماعیل(دوّم): این رساله، تألیف وقار شیرازی از ادبا و شعرای دورۀ قاجار و پسر وصال شیرازی است. 4 ـ فلسیّه: این رساله، نگاشتۀ حبیب بن عبّاس طبیب، متخلّص به بدیع از نویسندگان دورۀ قاجار است. وی در این رساله با بیانی طنزآلود«گفتگو با پول» وضعیت ایران در خشکسالی و قحطی سال 1287 ﻫ . ق را مورد بررسی قرار داده است. 5 ـ طایفۀ شیبانی: این رساله، تألیف میرزا علی محمّد خان مجیرالدوله در تبارشناسی خاندان شیبانی کاشان است.

. گنجینة بهارستان (6) تاریخ (1)، به‌کوشش سیّدسعید میرمحمّدصادق، 1384، تیراژ 1000، قیمت 55.000 ریال، 617 ص.

ظفرنامه 1

ظفرنامه 1

شرف‌الدین علی یزدی از شاعران، منشیان، مورخان و علمای مشهور نیمه دوم قرن هشتم و نیمه اول قرن نهم هجری است؛ از سال تولّد و شهری که او در آن تولد یافته، اطّلاع مکتوبی در دست نیست، اما به‌هرحال مولد او یزد و ظاهراً شهر تفت است و به‌گفته اکثر مورّخان در سال 858 ق فوت کرده و در مزار شرفیه ـ که بانی آن پدرش بود و او نیز مدرسه‌ای به همین نام در آنجا ساخته بود ـ دفن شد. شرف‌الدّین علی یزدی آثار متعدّدی در موضوعات معمّا، ریاضیات و... به یادگار گذاشته است. در سرودن شعر نیز ماهر بود و اشعارش به چاپ رسیده است. مشهورترین اثر او کتاب ظفرنامه است که به دستور ابراهیم میرزا در سال 828 ق، روی داد، انگیزه‌اش را در تکمیل کتابی ـ که وعده آن را در سه مقاله داده بود ـ از دست داد. تاریخ ادبیات نویسان معاصر، شرف‌الدّین علی یزدی را زنده کننده نثر فنّی در قرن نهم معرّفی کرده‌اند.

ظفرنامه (ج 1 و 2)، تألیف شرف‌الدین علی یزدی، تصحیح سیّدسعید میرمحمّدصادق و عبدالحسین نوایی، 1387، تیراژ 1000، قیمت 200.000، 1957 ص.

ظفرنامه 2

ظفرنامه 2

شرف‌الدین علی یزدی از شاعران، منشیان، مورخان و علمای مشهور نیمه دوم قرن هشتم و نیمه اول قرن نهم هجری است؛ از سال تولّد و شهری که او در آن تولد یافته، اطّلاع مکتوبی در دست نیست، اما به‌هرحال مولد او یزد و ظاهراً شهر تفت است و به‌گفته اکثر مورّخان در سال 858 ق فوت کرده و در مزار شرفیه ـ که بانی آن پدرش بود و او نیز مدرسه‌ای به همین نام در آنجا ساخته بود ـ دفن شد. شرف‌الدّین علی یزدی آثار متعدّدی در موضوعات معمّا، ریاضیات و... به یادگار گذاشته است. در سرودن شعر نیز ماهر بود و اشعارش به چاپ رسیده است. مشهورترین اثر او کتاب ظفرنامه است که به دستور ابراهیم میرزا در سال 828 ق، روی داد، انگیزه‌اش را در تکمیل کتابی ـ که وعده آن را در سه مقاله داده بود ـ از دست داد. تاریخ ادبیات نویسان معاصر، شرف‌الدّین علی یزدی را زنده کننده نثر فنّی در قرن نهم معرّفی کرده‌اند.

ظفرنامه (ج 1 و 2)، تألیف شرف‌الدین علی یزدی، تصحیح سیّدسعید میرمحمّدصادق و عبدالحسین نوایی، 1387، تیراژ 1000، قیمت 200.000، 1957 ص.

منظرالاولیاء

منظرالاولیاء

منظرالاولیاء (در مزارات تبریز و حومه) تألیف محمّدکاظم بن محمّد تبریزی، ملقّب به اسرار علیشاه و متخلّص به اسرار (1265 ـ حدود 1315 ق) در بین سال‌های 1238 ـ 1304ق است. این کتاب، مشتمل بر شش روضه است : 1 . در احوال امامزادگان و سادات مدفون در تبریز. 2 . در بیان احوال اولیاءاللّه مدفون در تبریز. 3 . در احوال سلاطین و وزرای مدفون در تبریز. 4 . در احوال بعضی از فحول شعرای مدفون در تبریز. 5 . در احوال بعضی از اولیای مدفون در مضافات تبریز. 6 . در اسمای مشایخ سلسله نعمت‌اللهی و ترجیح آن بر سایر سلاسل. اسرار علیشاه در تألیف منظرالاولیاء استفاده بسیار از روضه الاطهار حشری‌تبریزی کرده، و علاوه بر آن، از این آثار نیز بهره بُرده است. ریاض‌الابرار، هشت بهشت: تألیف ادریس بدلیسی، اجمل‌التواریخ، تألیف میرزارضاقلی طهرانی، بستان السیاحه: تألیف زین‌العابدین شروانی، مجالس‌المؤمنین: تألیف قاضی نوراللّه شوشتری، حبیب‌السیر: تألیف خواندمیر، عترت علویّه، بحر الانساب

منظرالاولیاء (در مزارات تبریز و حومه)، تألیف محمّدکاظم بن محمّد تبریزی (اسرار علی‌شاه)، تصحیح میرهاشم محدّث، 1388، تیراژ 1000، قیمت 50.000ریال، 328 ص.

تحفة العالم در اوصاف و اخبار شاه سلطان حسین

تحفة العالم در اوصاف و اخبار شاه سلطان حسین

تحفه‌العالم نوشته میرزا ابوطالب‌اصفهانی (از دانشوران اواخر دوره صفوی) در سالهای 1106 ـ 1107 ق است. او در این اثر در ضمن شش جزء، صفات چهارده‌گانه سلطان حسین صفوی (1106 ـ 1135 ق) را با نثر آمیخته به‌نظم و آراسته به آرایه‌های بلاغی بیان کرده است. تحفه‌العالم از لحاظ اشتمال بر اطّلاعات پراکنده‌ای از تاریخ دوره صفوی، تبیین جایگاه صفویّه در عرصه سیاست ایران، و آگاهیهای متفرّقه دیگر از جمله گونه‌های پوشاک در دوره صفوی، اثری درخور اعتنا و تأمّل است.

تحفة العالم در اوصاف و اخبار شاه سلطان حسین، ابواطالب موسوی فندرسکی، به کوشش رسول جعفریان، 1388، تیراژ 1000، قیمت 30000 ریال، 160ص

طبقات اعلام شیعه

طبقات اعلام شیعه

نقباءالبشر فی القرن الرابع عشر تألیف علامه از شیخ آقابزرگ طهرانی است که یکی از اجزاء موسوعه طبقات اعلام الشیعه ویژة عالمان شیعه در قرن چهاردهم هجری است. پیش از این مجلدات یکم تا چهارم این کتاب در حیات مؤلف در نجف اشرف به چاپ رسیده است و تا به امروز حدود شصت سال از آن تاریخ می گذرد. مجلّد‌ حاضر از حرف "فا" تا "ی" از مدخل‌های کتاب را در بردارد و مشتمل بر 855 شرح حال است که تاکنون به صورت مخطوط نزد خاندان مؤلف موجود بوده و اخیراً به کتابخانه مجلس منتقل شده و اکنون در دسترس قرار گرفته است.

طبقات اعلام شیعه (نقباء البشر فی القرن الرابع عشر) المجلّد الخامس، للعلامه الشیخ آغا بزرگ الطهرانی، رتّبه و حقّقه الدکتور السّد محمّد الطباطبایی البهبهانی (منصور)، 1388، تیراژ 2000، قیمت 85000 ریال، 768 ص.