پنجشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۱۱ روز پیش


 
banner defult

مرقع گلستان گلستانه

مرقع گلستان گلستانه

از مرقعات موجود در گنجینه کتابخانه مجلس شورای اسلامی اثر خوشنویسی سیدعلی اکبر گلستانه

113. مرقع گلستان گلستانه (چاپ عکسی با مقدمه)، علی‌اکبر گلستانه، 1386، تیراژ 2000، قیمت، 70.000 ریال، 40 ص.

ره‌آورد حسن

ره‌آورد حسن

مجموعه حاضر، مشتمل بر 65 شرح‌حال از شماری از چهره‌های فرهنگی با سبک و سیاقی است که گردآورنده با طرّاحی فرمی خاص تدارک دیده است. این افراد، غالباً از چهره‌های فرهنگی و احیاناً سیاسی میان سالهای 1310 ـ 1340 هستند. آنچه مورد توجه گردآورنده بوده، نه شخصیت سیاسی این افراد، بلکه وجهه علمی آنان بوده و همان‌گونه که از فرم طرّاحی شده برای فراهم آوردن اطّلاعات به دست می‌آید، وی بر آن بوده است تا سوابق علمی این اشخاص و یادداشت‌های دانشی آنان را به خط خودشان ثبت نماید. با نگاهی به این مجموعه، می‌توان وجود چند امتیاز را در آن ملاحظه کرد: نخست آن که این شرح‌حال‌ها به خط خود افراد نوشته شده. دوم آن‌که اطلاعات ارائه شده، نه از قول دیگران، بلکه از قول و قلم خود آنهاست. این قبیل نوشته‌ها در مقایسه با آنچه دیگران درباره این افراد می‌نویسند، می‌تواند دقیق‌تر و صحیح‌تر باشد. سوم آن که غالب این اطّلاعات درباره آثار تألیفی یا ترجمه‌ای اعم از چاپی و غیر چاپی است. آثاری که برخی هرگز چاپ نشده و ما براساس نوشته حاضر، اطلاعاتی درباره انجام آنها توسّط مؤلّفان یا مترجمانشان داریم. چهارم آنکه، به آگاهی‌های پراکنده‌ای از تاریخ تعلیم و تربیت و آموزش و پژوهش، همین طور سیاست و جز آنها می‌توانیم دست یابیم. امتیاز دیگر این اثر، داشتن نمونه امضای شماری از این افراد است. همین‌طور، تصاویر برخی از اشخاص کاملاً تازه است. این مجموعه بویژه به دلیل وجود شرح‌حال‌های برخی از اشخاص، یا دست‌کم ارائه اطلاعاتی درباره آنها، که در منابع دیگر نیامده، مشابه ندارد.

ره‌آورد حسن: عکس‌ها و دستخط‌هایی از مشاهیر معاصر ایران، گردآوری حسن ره‌آورد، 1388، تیراژ 1000، قیمت 350.000 ریال، 184ص.

الامامة و السیاسة

الامامة و السیاسة

 

الامامة و السیاسة، 1388، تیراژ 1000، قیمت 35.000ریال، 700ص

علی نامه (منظومه‌های کهن)

علی نامه (منظومه‌های کهن)

علی‌نامه سرودة شاعری است با تخلص ربیع (زادة 420ق) در مناقب امام علی (ع) و مغازی او با "ناکثین" و "قاسطین". او این منظومه را در 62 سالگی و در 482 ق به احتمال قریب به یقین در خراسان – و شاید هم ناحیة بیهق – سروده و به علی‌بن طاهر عریضی از سادات ناحیة‌ مذکور اتحاف کرده است. علی‌نامه کهن‌ترین حماسه منظوم دینی به زبان فارسی است که حدود نیم قرن بعد از سرایش شاهنامه فردوسی سروده شده و از لحاظ اشتمال بر لغات و ترکیبات نادر فارسی، تاریخ شعر و حماسة شیعی، تبیین اعتقادات شیعی، اطلاعات پراکنده تاریخی و ... دارای اهمیت بسیار است.

علی نامه (منظومه‌های کهن) سروده به سال 482 ﻫ.، با مقدمه محمّدرضا شفیعی کدکنی، محمود سالار، 1388، تیراژ 1000، قیمت 440.000 ریال، نود، 625، 3 ص.