دوشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۶    0:0:0
آخرین بروز رسانی : ۸ روز پیش


 
banner defult

فهرست نسخه های خطی

فهرست نسخه های خطی

 

. فهرست اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی جلد 32، محمود نظری، 1387، تیراژ 1000، قیمت ریال، ص

فهرست اسناد بقعة شیخ صفی الدین اردبیلی

فهرست اسناد بقعة شیخ صفی الدین اردبیلی

مجموعه اسناد بقعه شیخ صفی، بازتاباننده گوشه‌هایی از زندگی واقعی و روزمره مردم شمال غربی ایران در فاصله سده‌های ششم تا دهم است. این اسناد به ویژه در شناخت پیشینه خاندان صفوی، و خانواده شیخ صفی اردبیلی، جایگاه سیاسی مذهبی اجتماعی و میزان توجه و ارتباط حاکمان و امرای محلی با آنان، میزان دارایی‌ها و چگونگی تلاش آنان برای گسترش و توسعه این اموال و املاک به صورت وقف، پذیرش هبه، گرفتن معافیت‌های مالیاتی، و... دارای ارزش بسیار است. دستیابی به اطلاعات دقیقی از اوضاع اجتماعی، خاندان‌های علمی، اقتصادی سیاسی، تجارت، نقش و میزان حضور زنان در جامعه، وضعیت اقلیت‌های نژادی و دینی، روابط مالک و رعیت، کشاورزی، مشاغل، مالیات‌ها، وقف و ارث و طلاق و قرض و وام در این دوران می‌تواند از نتایج این مجموعه باشد. این مجموعه، منبع بسیار مهمی برای شناخت شخصیت‌های سیاسی ـ فرهنگی، تاریخ زندگی و آگاهی از جزییات زندگی این افراد و نیز شناخت خاندانها و نسبتهای سببی و نسبی آنان است. این مجموعه منبع بسیار ارزشمند و منحصربه‌فردی برای مطالعات مربوط به مهرها و طغراهای حاکمان ایران و یا امرای منطقه است. از حیث نوع سند، کهن‌ترین نمونه‌های فارسی و عربی اجاره‌نامه، استفتا، استشهادیه، اقرارنامه، مبایعه‌نامه، نامه، وقف‌نامه، وکالت‌نامه، مصالحه‌نامه و هبه‌نامه وجود دارد.

فهرست اسناد بقعة شیخ صفی الدین اردبیلی (موجود در موزة ملّی، سازمان اوقاف، کتابخانة ملّی تبریز، بقعة شیخ صفی و ...)، عمادالدین شیخ الحکمایی، 1387، تیراژ 1000، قیمت 60000 ریال، چهل، 317، 7 ص.

فهرست اسناد کتابخانة مجلس شورای اسلامی

فهرست اسناد کتابخانة مجلس شورای اسلامی

 

فهرست اسناد کتابخانة مجلس شورای اسلامی (اسناد دورة دوم مجلس شورای ملّی)، مریم نیل‌قاز، 1388، تیراژ 1000، قیمت 90000 ریال، هفده، 699، 6ص.